K otevřenému dopisu se připojilo všech třináct opozičních zastupitelů.

„Chceme docílit maximálního zprůhlednění při hospodaření s veřejnými prostředky,“ vysvětlil iniciátor otevřeného dopisu a uherskohradišťský zastupitel Josef Sátora (ČSSD).

Radní na konci listopadu schválili nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. Až do výše šesti milionů korun tak nad nimi nemůže veřejnost „dozorovat“.

„Je pozitivní, že vedení města vnímá takto zásadní věc, ale ze schválených pravidel je zřejmé, že nejsou dostatečnou ochranou veřejných prostředků. Pravidla sice korespondují s legislativou našeho státu, jsem však přesvědčený, že je nezbytné být více inovativní. Chceme, aby bylo možné na internetu dohledat údaje o přihlášených účastnících výběrových řízení, jejich cenových nabídkách, složení výběrových komisí, kritérií pro výběr vítězů, konečné ceny a dalších informací s touto problematikou spojených. Toto vše nyní zůstává v tajnosti,“ uvedl Sátora s tím, že podle studií se tímto způsobem dá ušetřit až třicet procent prostředků.

Tichavský: Pracujeme na tom

Starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský tvrdí, že na zprůhlednění zakázek radní pracují.

„Některé kroky už jsme učinili a další velmi brzy chystáme. Nemám nic proti tomu, aby se řada věcí objevovala na internetu. Konkrétní výstup se brzy dozvíte,“ slíbil v pátek starosta, který nechtěl celou věc příliš komentovat, protože byl právě na cestě do Itálie.

Jako cílenou mediální kampaň označuje otevřený dopis místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS).

„Osobně jsem pana Sátoru vyzval ke schůzce, na které jsme si měli vyjasnit praktické záležitosti spojené s veřejnými zakázkami. Nemám nic proti tomu, aby se některé záležitosti zveřejňovali na webu, ale každá mince má dvě strany. Některé věci mohou být i kontraproduk­tivní. Je obecně známo, že právě nyní se zprůhledněním veřejných zakázek zabývají i naši zákonodárci. Následně sladíme fungování v Hradišti s touto legislativou. Nechceme dělat jednu věc dvakrát,“ argumentoval Blaha.

Za zdravý trend dneška označuje zprůhlednění veřejných zakázek Transparency International – Česká republika, která je nevládní neziskovou organizací, jejímž posláním je mapovat stav korupce v zemi.

„Pravdu mají obě strany. Dnešní zákony nenutí radní ukázat vše. Na druhou stranu existují v naší zemi osvícené radnice, které si stanoví vnitřní limit, a vše, co je nad něj, prostě zveřejňují. Je to trend dneška a věřím, že jej brzy podpoří i legislativa,“ uvedl David Ondráčka, ředitel Transparency International – Česká republika.