Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máčeková je starostkou v rodišti Štúra i Dubčeka

Modrá /ROZHOVOR/ - V Archeoskanzenu Modrá se před několika dny uskutečnil workshop, jehož tématem byla přeshraniční spolupráce mezi Modrou a slovenskou obcí Uhrovec.

6.10.2009
SDÍLEJ:

Zuzana MáčekováFoto: Zdeněk Skalička

Ta se týkala společného pilotního projektu při využití obnovitelných zdrojů s názvem Světlo ze světla. Semináři bylo přítomno padesát pět starostů a občanů z mikroregionu Uhrovecká dolina a okolí, mezi nimiž byla i starostka slovenské obce Uhrovec Zuzana Máčeková. Ve funkci první ženy vesnice je už celkově druhé volební období, avšak před nástupem na tamní radnici pracovala deset let ve státní správě.

Představte našim čtenářům obec, v niž vykonáváte funkci starostky?
Naše vesnice, která čítá 1550 lidí, je rodištěm Ludovíta Štúra a Alexandra Dubčeka a máme tu kromě jejich domů, v nichž se tito velcí Slováci narodili, také muzeum. Uhrovec má vybudovánu komplexní infrastrukturu. Díky Evropským fondům jsme třeba zrekonstruovali školu a muzeum. V současné době přestavujeme zdravotní středisko a rekonstruujeme tělocvičnu. Co do počtu obyvatel se řadíme mezi největší obce v našem okrese a do značné míry se tak už přibližujeme městu.

S obcí Modrá spolupracuje Uhrovec v rámci přeshraniční spolupráce na projektu, který nese název Světlo ze světla. Kdy vás přesvědčil starosta Miroslav Kovářík, aby šla vaše obec spolu s Modrou do realizace zmíněného projektu, který je zaměřen na úsporu energií s využitím obnovitelných zdrojů ke společnému rozvoji obcí?
Když nás pan starosta začal přesvědčovat o vybudování malé fotovoltaické elektrárny, jeho návrh jsem odmítala, protože aktivit, kterým se v obci v současné době věnujeme, máme víc než dost. V oblasti fotovoltaiky jsem neměla žádné zkušenosti a nerada se pouštím do věcí, kterým přece jen nerozumím. Pan Kovářík se ale nedal odbýt. Když nás o výhodnosti takové elektrárny neustále přesvědčoval, tak jsem si nechala celou problematiku pořádně vysvětlit. Teprve pak jsme se pustili do realizace společného projektu Světlo ze světla. Dnes jsem za něj ráda. Své zkušenosti můžeme předávat kolegům v samosprávách a také občanům na obou stranách hranice.

Která vaše obecní budova je vůbec fotovoltaikou vybavena?
Na střeše obecního úřadu máme 108 fotovoltaických panelů. Nyní nás čeká proces vybavování našich žádostí o připojení do veřejné sítě. Přiznávám, že ještě nevím, s jakými problémy se můžeme při uvedení fotovoltaické elektrárny do provozu setkat. Na Slovensku je podle mých informací fotovoltaika v dětských plenkách. Ulice sice zatím fotovoltaickými lampami osvětlovat nebudeme. Naše obec ale získala velký grant na rekonstrukci náměstí, které bychom chtěli několika fotovoltaickými světly obohatit.

Zdeněk Skalička

6.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: Prvňáčci ze ZŠ v Hradčovicích

Kunovice schválily kvůli důstojnému umístění naganského expressu uvolnění dalších pozemků pro exponáty Leteckého muzea.
57

Kunovice kvůli naganskému expresu rozšíří prostory leteckého muzea

Za podvodné půjčky může skončit ve vězení pětice lidí

Vyšetřovatel z oddělení hospodářské kriminality v posledních dnech sdělil pěti lidem obvinění z trestného činu podvod formou spolupachatelství. Hlavní aktérkou případu byla čtyřicetiletá žena z Uherskohradišťska, která je navíc obviněna ze zpronevěry.

Sebral auto a pak ho dvakrát naboural

Po zloději aut, který neumí moc dobře řídit, pátrají už déle než měsíc dopravní policisté na Uherskohradišťsku. Pachatel v pátek večer 6. září v ulici Dolní v Ostrožské Nové Vsi ukradl u rodinného domu vozidlo značky Renault Chamade.

V Bílovicích pořizují fotopasti kvůli černým skládkám

Papíry, igelity, ale i staré pračky a nevyužitý nábytek. Už několik týdnů je pravidelnou týdenní náplní práce uklízecích čet v Bílovicích likvidovat černé skládky, které vznikají u kontejnerů tříděného odpadu u místní točny, ale také v samém areálu tamního sběrného dvora.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení