„Páteční zasedání zastupitelstva odhlasovalo většinou hlasů odvolání starosty Vratislava Němečka. Prozatím jej v úřadě zastupuje místostarosta Vojtěch Dovrtěl. O volbě nového starosty se rozhodne na mimořádném zasedání zastupitelstva, víc bych prozatím tuto událost nekomentoval," přiblížil události z pátku 24. ledna obecní zastupitel Antonín Jurča (KDU-ČSL).

Podrobněji se k důvodům, které vedly k tomuto kroku, nechtěl vyjadřovat ani dosavadní místostarosta Vojtěch Dovrtěl (BEZPP) „Jsou tady jisté záležitosti, které se řeší již od loňského roku a které k odvolání vedly, nicméně prozatím bychom se k důvodům blíže nevyjadřovali. Veřejnost se vše dozví po dalším zasedání obecního zastupitelstva, které se bude konat na počátku února," prozradil Vojtěch Dovrtěl. Obecní úřad podle něj v dalších dnech čeká předávání úřadu starosty.

Starosta Nedachlebic Vratislav Němeček

„Je zapotřebí objasnit některé další okolnosti a nabízí se rovněž možnosti případného odvolání se starosty, proto není vhodné prozatím důvody příliš rozvádět," doplnil Vojtěch Dovrtěl. Nicméně nevyloučil, že se záležitosti týkají některých investic v obci, které se uskutečnily zcela nestandardním způsobem.

K aktuální situaci se vyjádřil také odvolaný starosta Nedachlebic Vratislav Němeček. „Vše, z čeho jsem byl obviněn, je lež a budu se proti tomu bránit," podotkl Vratislav Němeček. „Spousta obyvatel Nedachlebic určitě potvrdí, že jsem za své působení v čele obce něco dokázal vybudovat. Rozhodně nejsou pravda argumenty, které jsem slyšel, že je obec díky mně zadlužená nebo že já osobně jsem lhář," ohradil se proti nařčením dosavadní starosta. Nedachlebice se podle něj do žádných dluhů díky jeho působení dostat nemohly. „K tomu můžu jen uvést, že v minulosti se konal audit, který shledal, že do roku 2012 nemá obec za mého působení žádný nejasný dluh," sdělil na svou obhajobu Vratislav Němeček. Také důvody pro jeho odvolání jsou prý nepřesvědčivé. „Byl jsem odvolán na základě nepravých dokladů," řekl přesvědčivě starosta. Sám nechce spekulovat o pravých důvodech pro své sesazení z postu, nicméně nevylučuje ani intriky vůči jeho osobě. „Za mým odvoláním může být třeba také snaha se dostat na mé místo," nastínil jednu z alternativ Vratislav Němeček.

Samotná otázka ohledně budoucího postu starosty Nedachlebic není zatím zcela jasná. „Situace nás samozřejmě netěší, nejspíš jen rozdělíme funkce starosty mezi jednotlivé zastupitele a pokusíme se toto volební období dotáhnout již bez starosty," upřesnil další fungování Vojtěch Dovrtěl. Událost podle něj příliš nepřispěla ani k lepší atmosféře v obci, jejíž obyvatelé jsou kvůli těmto krokům rozděleni na dva tábory. Na přetřes tam tak přicházejí nejrůznější důvody pro odvolání starosty, který by podle obyvatel měl být snad i prošetřován policií. „V současnosti prověřujeme jisté anonymní trestní oznámení a zjišťujeme, jestli vůbec došlo ke spáchání trestného činu a kdo jej případně měl spáchat," sdělil k situaci policejní mluvčí Aleš Mergental.