„První dva ročníky byly takové poznávací, ale už od toho třetího se nám daří držet počty vzorků nad hranicí pěti set. A pořád to stoupá, i když letos máme jenom sedm set devadesát vzorků. Říkám jenom, protože předloni jich bylo přes osm set,“ pochlubil se organizátor koštu Stanislav Měrka ze Spolku přátel slivovice.

Vzorky meruňkovice, hruškovice, slivovice i dalších druhů páleného ovoce se do Starého Města sešly ze Znojemska, Slovenska a Slovácka.

„My jsme šly na nejlepší hruškovici, a ta už v 16.50 nebyla. Takže jsme zkusily dvojku, byla vynikající. Nejlepší meruňka je taky výborná. No a šampion, slivovice pana Crly, ten je fantastický, a nejen proto, že je to můj švagr,“ smála se u stolu obklopeného samými ženami paní Leona, která na košt přicestovala až ze Zlína.

„Ano, teprve potřetí za historii koštů zůstal titul šampiona doma. Získal ho Bohumil Crla. A úžasné je, že i ocenění pro nejhorší vzorek, bílou hůl, získal Staroměšťan, vinař Jenda Batůžek. Ten pro změnu  pořádá ve Starém Městě košty vína, což je krásné,“ radoval se Stanislav Měrka.

Autor: PETRA KUČEROVÁ