V režii tamního Spolku přátel slivovice se tam uskutečnil 17. ročník koštu slivovice, co do počtu vzorků vypálených z kvasů modrého a letního ovoce jeden z největších na Slovácku. „Ačkoliv nám už druhý rok matka příroda nepřála a bohužel dva mrazíky na konci loňského dubna zničily téměř veškerou úrodu ovoce v naší oblasti, snažili jsme se získat co nejvíce vzorků, abychom měli návštěvníkům našeho koštu co nabídnout," vysvětlil Bohumil Crla, jeden z pořadatelů koštu.

Čtěte také: Po nehodě v Chřibech těžce zraněný motorkář zemřel v neděli ráno v nemocnici

Na něm bylo k ochutnání 423 slivovic z meruněk a durancií, 62 meruňkovic, 78 hruškovic, 56 pálenek z jablek a 88 jich bylo z ovocných směsí, vínovic, matoliny, kdoule, blumy, řepy, akátu či rynglí. Všechny předložené pálenky posoudilo týden před koštem v 37 komisích 111 degustátorů, kteří rozhodli o tom, kdo se stane v té či oné pálence šampionem. Jejich verdikt vyhlásil v sobotu třicet minut po 18. hodině staroměstský starosta Josef Bazala.

Šampionem v ostatních pálenkách se stala Jana Bohunská z Mikulčic, nejlepší jablkovici měl Klub seniorů z Bánova, meruňkovici Karel Vybíral z Kostelan nad Moravou a hruškovici Robert Kočica z Bánova. Absolutním šampionem v kategorii slivovic a na rok držitelem putovní Staroměstské flaše se stal jeden z pořadatelů koštu Ladislav Prostředník alias Lasas, a to s duranciovicí ročníku 2013. Jen o půl bodu za ním skončil se slivovicí z trnek Rostislav Ulman z Huštěnovic a na třetím místě s pálenkou z trnek a durancií Marie Cilečková z Ořechova. „Mám velkou radost, že jsem se svou slivovicí z durancií zabodoval doma, kde není nikdo prorokem. Loni jsem s ní zvítězil na 29. ročníku salašského koštu pálenek," svěřil se držitel Staroměstské flaše.

Čtěte také: Vinařský ples v Hluku nabídl 58 vzorků vín. Nejvzácnější z roku 1985

Velkou pozornost na sebe strhlo předání Ceny útěchy, slepecké bílé hole a dárkových balíčků. Ta letos zamířila k Heleně Rejtharové do Řepče u Tábora za loňskou jablkovici, které porotci přisoudili pouhých 14 bodů. „Ačkoliv paní Rejtharová byla předání cen přítomna, Cenu útěchy převzal její manžel Jan Rejtar. Prý se jí styděla převzít. Ale kdo tak hodnotnou cenu z vítězů kdy dostal?" kladl si řečnickou otázku staroměstský Petr Hájek, který ji předává na domácích koštech destilátů už patnáct let. Od letošního ročníku ji bude předávat spolu se zástupcem některé ze staroměstských firem nebo podniků. „Dnes to bylo se zástupcem Planeo Elektro Staré Město," dodal strůjce Ceny útěchy Petr Hájek.

Sledujeme: Košty pálenek a výstavy vín na Slovácku, 2017