Právě ti tam hnízdili na komínu, který však po dobu jejich dovolené v teplých krajinách radnice zbourala. Čápi se však namísto něj dočkali speciálně vybudovaného stožáru s hnízdem, který vedení města vystavělo za kontroverzních stovky tisíc korun bez jistoty, že se na jeho místo čápi vrátí.

„Na závěry k tomu, zdali bude hnízdo sloužit svému účelu, bych ještě čtrnáct dní počkal. To, že se na místě opět čápi objevili, je každopádně skvělá zpráva. Sám jsem byl překvapený, kolik lidí hnízdo sleduje a jak mu fandí. Teď můžeme už jenom doufat, že se v něm čápům zalíbí,“ komentoval starosta Starého Města Josef Bazala.

Vedení města přitom čelilo kritice hlavně kvůli částce, kterou se rozhodlo vynaložit na zbudování stožáru s novým hnízdem. Ta se totiž nakonec vyšplhala za hranici 700 tisíc korun. Šance na návrat čápů přitom byla podle ornitologa Květoslava Fryštáka padesát na padesát.

„To je v rámci všech podmínek poměrně vysoké číslo. Velkou roli vždy hraje například výška vytipovaného místa či směr, kterým přes něj proudí větry,“ už dříve neztrácel Květoslav Fryšták naději.

Podle Josefa Bazaly se zatím ukazuje, že dát na názory odborníků byl od města krok pravým směrem.

„Řídili jsme se jejich doporučením a zatím to vypadá, že jsme udělali správné rozhodnutí,“ dodal.