Těch bylo na 18. ročníku koštu slivovic 385 z trnek a durancií, 94 z meruněk, 85 z hrušek, 59 z jablek a 94 z ostatních druhů ovoce.

Raritou byla třeba rýžová pálenka z Vietnamu, řepovice ze Salaše, lízátkovice z Kyjova, či směs trnkovice a chilli z Kunovic.

Nejstarší slivovicí z trnek, ročníku 1989, se na koštu pochlubil staroměstský Jiří Húsek.

Putovní Staroměstskou flašu na letošním koštu obhajoval Ladislav Prostředník alias Lasas (55), ale nepodařilo se mu to.

Putovní Staroměstskou flašu, diplom a dárkový balíček si do Nedakonic odvezl za duranciovici ročníku 2016 Pavel Dvouletý (66).

Převzetí ceny dodaly lesk členky nedakonického spolku Přátelé Slovácké Pálenky Gabriela Bouřová s Věrou Dobešovou.

„Šampionem v meruňkových pálenkách se stal Josef Stodolák, v hruškových Zdeněk Hanáček, v jablkových Tomáš Měrka, všichni ze Starého Města, v ostatních kořalkách traplický Milan Sentl s višňovicí,“ prozradil první muž Starého Města Josef Bazala, který vítěze koštu vyhlašoval.

Značnou pozornost na sebe soustředilo předávání ceny útěchy, slepecké bílé hole, dárkového balíčku a robotického vysavače.

„Převzal jsem ji pro svého kamaráda Romana Kukulku z Kunovic, jehož loňské trnkovici přiřkli degustátoři pouhých 21 bodů, zatímco vítězný vzorek jich dostal dvaašedesát.

Ale ani jeho majitel si tak hodnotnou cenu z koštu neodnášel,“ řekl s pousmáním Petr Štefka, který cenu útěchy pro svého kamaráda přebíral.

Už pošestnácté věnoval bílou hůl staroměstský Petr Hájek, podruhé v historii koštů se zástupcem Planeo Elektro Staré Město, který k holi přidal ještě robotický vysavač.

Na koštu nechyběl ani staroměstský patriot, fotograf, a nejstarší turista v Česku Vojtěch Rosůlek, který 16. února oslavil pětadevadesátiny.

„Štamprlička slivovice denně utužuje zdraví, ale vím, že od hrobu nepomůže. Ještě bych pálenku rád koštoval nejméně dva roky, abych mohl vydat dvacátý ročník černobílých kalendářů s názvem Chřiby,“ svěřil se Vojtěch Rosůlek.

A jak pořadatelé koštu slibovali, přišel návštěvníky akce vtáhnout do svého vystoupení prezident Českého magického svazu, profesionální kouzelní a iluzionista Jiří Hadaš.