U jejich kolébky stál s kamarády tamní občan, civilním zaměstnáním lesník, Milan Malík, který nedávno zemřel ve věku svých čtyřiadevadesáti let.

O znovuobnovení Tragačových závodů v obci se v roce 2013 zasloužili členové starohuťských dobrovolných hasičů, Petr Polesný a Karel Kočíř.

„Letošní, v pořadí už sedmý ročník Tragačových závodů, na němž jsme jako tradičně očekávali dvě stovky diváků, trochu zhatil déšť. Nevlídného počasí se závodníci nezalekli a závod se uskutečnil,“ řekl s neskrývanou radostí starosta dobrovolných hasičů Petr Polesný.

Trakař, nářečně tragač, trakač či tragáč, je jednoduchý dřevěný nebo kovový dopravní prostředek, připomínající zahnutý žebřík, který se na vesnicích používá k přepravě trávy, sena či pytlů s obilím. Ale vozívalo se na něm prakticky vše, co se dalo a dá v dědině na tragač naložit. Na jednom konci je tragač opatřen kolem, na druhé straně dvěma rukojetěmi.

Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě.
Cyrilometodějské centrum provede od pravěku po středověk

„Na startu závodu se ale nikdy neobjevil Tradiční řehtací velikonoční trakař, který je dodnes v rukách kluků jedním ze symbolů Velikonoc a používá se k obchůzce vesnic, kde nahrazuje zvony, které takzvaně odletěly do Říma,“ řekl s šibalským pousmáním starosta starohuťských hasičů.

„Tříkilometrová trať vedla po asfaltové cestě, lesem i přes tradiční lávku. Ta vlivem deště doslova plavala na vodě, v níž se nejeden závodník z řad dospělých ještě více namočil. Děti absolvovaly trať dlouhou1200 metrů, a to po zpevněné cestě,“ řekla za pořadatele, SDH Staré Hutě, Dominika Nedomová.

Ani nepřízeň počasí neovlivnila snahu a nadšení všech závodníků o dosažení co nejlepších výsledků. V kategorii dětí zvítězil Adam Strmeň ze Stupavy, druhé místo vybojovala Nela Mikošková, třetí Matěj Mikoška, dvojčata ze sousední Stupavy.

O umístění na stupních vítězů si to mezi sebou rozdala trojice dospělých závodníků.

„Prvenství v kategorii dospělých obhájil po několika letech Patrik Valeš z Hrušek u Slavkova, druhé místo vybojoval Ondřej Doležal ze Starých Hutí, třetí místo Jiří Šotlík, chalupář z Brna,“ oznámila výsledky tragačového klání Dominika Nedomová. Dospělí obdrželi od pořadatelů památeční poháry, medaile a sekt, děti menší dárkové balíčky.

Všichni soutěžící dokázali, že nejsou žádné bábovky a mají běh s tragačem opravdu rádi. Navíc, kdo by se po jednom z nejsušších letních období v historii ČR zlobil, že nám ty netradičními směry vanoucí větry konečně poslaly na naše lesy, pole, louky a zahrádky tolik očekávaný příděl vody.

Po skončení soutěžní tragačové akce vyhrávala v huťském kulturním stánku hasičům i závodníkům k tanci a poslechu hudební skupina Verde Bigbít.