Před jednadvaceti lety kralovaly hodům se svými stárky jejich sestřenice Pavla Večeřová a Petra Kropáčová, tenkrát Dvořanovy. Proč šla o víkendových hodech mladší Magdalena Dvořanová v roli starší stárky, ptám se její sestry Štěpánky.

„Byla to společná dohoda nás všech. Stárek mojí mladší sestry Magdaleny, je věkem starší a v chase je služebně déle než můj mladší stárek, se kterým jsme si už jako malí slíbili, že spolu jednou budeme stárkovat. Takže prohodit se v páru nepřipadalo v úvahu,“ odpoví Štěpánka.

Jedním dechem dodá, že stárkovat chtěli už rok nazpět, ale Buchlovice jsou z těch šťastných obcí, kde je o stárkování stále ještě zájem, takže si museli počkat na volný termín.

„Navíc Magdalenka stále neměla vhodného stárkovacího adepta a za tu dobu měla čas dohodnout se s naším sousedem, dobrým kamarádem a současným starším stárkem Rendou. Doplnila tak volné místo v naší stárkovské čtveřici o zbývající a skvěle zapadající článek,“ vysvětlí mladší buchlovická stárka. 

Bez okolků prozradí, že všichni jsou až na Magdalenku zadaní jinde. „Pokud se najde nějaký odvážný šohaj, co ji v sobotu či v neděli na zábavě požádal o tanec, určitě jej neodmítla. Kdyby potřeboval čas, tak má potom ještě šanci na veřejných dozvucích, které proběhnou 16. listopadu v hale buchlovické Cihelny,“ řekne s pousmáním Štěpánka. S Jednou Geržou šla o martinských hodech v chase poosmé, starší stárek René v ní kráčel podeváté a starší stárka Magdalena popáté. 

A co na to řekli rodiče buchlovických stárek, když jim ony řekly, že budou letos stárkovat? „Tatínek to se dvěma dcerami nemá úplně jednoduché, spíš jsme mu to oznámily. Následně jsme to s oběma rodiči důkladně probraly a stárkování nám oba povolili. Maminka je břestecká patriotka, takže ji asi malinko mrzí, že nestrojí stárky v rodném Břestku, ale přijala to za své. Jako cenu útěchy může brát to, že můj mladší stárek, ač je srdcem v Buchlovicích, je z Břestku,“ vysvětluje Štěpánka.

Oba stárkovské páry touto cestou rodičům děkují. Stárkování je úžasná pocta, stojící za to. „Ale je to také spousta starostí a zařizování. Naši, tedy Dvořanovi, ale i Geržovi a Krystýnkovi opravdu stáli za námi a neskutečně nám pomáhali. Vážíme si toho a děkujeme vám, rodičové!“ vysekne jim poklonu za stárky ta nejmladší, Štěpánka Dvořanová.