„Zbrusu nová terarijní expozice vyrostla za pouhých šest měsíců. Nová expozice svým osobitým industriálním vzhledem ve stylu Kovozoo nemá ve světě obdoby. Co do počtu zvířat a rozmanitosti živočišných druhů je navíc největší na Moravě,“ sdělila Martina Juřenová ze společnosti REC Group Staré Město.

Exotika v kontrastu s neživým kovem

„Zbudováním terária v Kovooo jsme opět rozšířili paletu zážitků pro naše návštěvníky. Chceme, aby si u nás každý návštěvník našel to své. Koho neosloví neživý svět kovu a dalšího odpadu, může se potěšit živou exotikou,“ řekl zakladatel a ředitel Kovozoo Bronislav Janeček.

Aby byly podle jeho slov více propojeny zmíněné dva světy pod značku Kovozoo, jsou prostory terária vyvedeny v industriálním stylu s prvky kovu a dekorem rezavého železa, tedy ve stejném designu, který je typický pro celý areál.

Srazu veteránů v KOVOZOO se účastnily stroje od stíhačky až po lokomotivu; červen 2023
Davové šílenství. Na sraz veteránů do Kovozoo zamířilo téměř 10 tisíc lidí

„V tomto stylu jsou dokonce vybudována i terária. Tedy žádná imitace džungle, ale industriál. Terárium není výhledově naše jediná aktivita se živými zvířaty. V souvislosti s rozvojem projektu Slepá ramena Moravy máme v plánu vybudovat motýlí louku, nebo spíš takový motýlí háj,“ svěřil se Bronislav Janeček, ale zatím odmítl prozradit podrobnosti.

„Oproti Modré, kde fungovalo naše terárium sedm let, jsou zde mnohem větší kóje, koupili jsme i větší zvířata, která v nich mají všechno, co k jejich životu patří. V kójích mají mnohem větší ubikace, jsou tam i bazénky s přítokem a odtokem vody. Na Modré jsme neměli třeba vyhřívané podlahy jako tady. Nechybí tu ani vzduchotechnika,“ informoval zakladatel a šéf terária Michal Brázdil.

Krajty, chřestýši i kobry

Pochlubil se, že ve velké expozici terária uvidí návštěvníci více než sto zvířat v 56 živočišných druzích. V expozici je víc zvířátek, než bylo na Modré.

„K největším hadům patří krajty tmavé, které mají bezmála sto kilogramů. Ty jsme ale na Modré mít nemohli. Máme zde hady větší i jedovatější. Jsou tu nově zmije nosorohé, útočné a růžkaté. Nechybí zde kobry indické, chřestýši a další zvířátka. Nejmenší jsou pralesničky s velkou rozmanitostí,“ pochlubil se Michal Brázdil.

Osm a půl tisíce lidí v KOVOZOO přivítalo na svět plastiku žraloka v životní velikosti
Tisíce lidí přivítaly v KOVOZOO na svět plastiku žraloka v životní velikosti

Nechal se slyšet, že terárium je obecním majetkem. V součinnosti a spolupráci s Kovozoo, který je partnerem terária, jsou v něm všechny možné dekorace a kovové prvky.

„Budovu starší víc než sto let bylo potřeba co nejdříve vyklidit. Uvnitř terárií je použita speciální štuková stěrka imitující rezavý plech. Interiér je doplněn o dekorativní kovové prvky. V součinnosti a spolupráci s Kovozoo, naším partnerem, jsou v teráriu všechny možné dekorace, mohli jsme si tam dát i kovové prvky,“ řekl s uspokojením Michal Brázdil.

Přibydou odpočinkové zóny

Prozradil, že v dalším období by měla být ještě dodekorovaná některá terária. Za pochodu z vydělaných peněz budou dokončeny veřejné toalety, aby v rámci toho velkého parkoviště si lidé mohli odskočit na WC.

Nové sociální zařízení. Záchod, toaleta, klozet – nebo jak tomu kdo říká, jsou někdy součásti návštěvy v KOVOZOO Staré Město.
Nejsou toalety jako toalety. V KOVOZOO si můžete zvolit ty nové

Přibydou zde ještě odpočinkové zóny, další dekorativní prvky, ale i prvky související s programem. Nebudou zde chybět ani směrovky, aby se lidé v areálu terária snadno orientovali.

„Naším cílem bylo otevřít terárium na Zelený čtvrtek, a to se nám podařilo. Těší mě, že toho dne do expozice terária zavítalo hodně lidí,“ svěřil se nadšený chovatel a obdivovatel plazů Michal Brázdil.

„Nenechal jsem si ujít návštěvu zbrusu nového terária, které bylo dnes, na Zelený čtvrtek, otevřeno. Bude z něj mít s rozbíhající se turistickou sezonou radost mnoho lidí, kteří zamíří do Kovozoo. Ještě než do něj vstoupí, budou moct navštívit terarijní expozici,“ vychválili ji manželé Petříkovi z Bojkovic, kteří sem o Zeleném čtvrtku zamířili se svými čtyřmi vnuky.