„My kovošrot likvidujeme v hutích, ale zachraňujeme některé kousky železa. Z něj pak vyrábíme do Kovozoo různé exponáty a dáváme jím druhou šanci na krásu a na život,“ řekla hrdě tisková mluvčí Kovozoo Martina Juřenová.

Jen několik kroků od vstupu do zahrady Kovozoo potěšili v ní dva mladí muži s živou velbloudí samicí lamou guanako a jejím mládětem. Jejich zdomácněním vznikly lamy krotké, jejichž hustá a jemná srst je dokonale chrání před chladem a maskuje na suchých vysokohorských pampách a polopouštích.

Chariťáci obsadili náměstí v Hradišti. Na happening zavítal biskup Nuzík, koncertoval Venca's group
Chariťáci obsadili náměstí v Hradišti. Na happening zavítal biskup Nuzík

Jako v pohádce Alenka v říši divů si připadali návštěvníci, kteří v sousedství malého skleníku v zahradě staroměstské kovové zoo, plameňáků a dřevěného motocyklu spatřili obří červené máky, které vyrostly v tamní kovárně.

„Den před akcí Umění a řemeslo nám přivezli do Kovozoo pět malých růžových selátek s jejich maminkou, prasnicí. V železničním vagónu dobytčáku je mohli návštěvníci vidět poprvé. Ponejprv jej ale začala okupovat čtyři prasátka domácí, která se nám v naší porodnici narodila 1. července,“ prozradila tisková mluvčí Kovozoo Martina Juřenová.

Prasátka vyrobil Lukáš Dvorský z Ostravy, který s Kovozoo spolupracuje už několik let.

Aircraft Induetries v září 2023. Výrobní závod letadel L 410 UVP - E20 a L410 NG.
VIDEO: Jak vzniká letadlo. Nová letadla z Kunovic odletěla do Uzbekistánu

„Těší nás, že na dnešní akci Umění a řemeslo nám vyšlo krásné počasí, ale to nebylo dnes to jediné. Akce byla určena pro dobré lidi, kteří plně chápou všechno, co je kolem nás, co bylo vytvořeno rukama lidí. A v tom se právě skrývá ta prezentace umu lidí, který je vždy na začátku. Ať už je to kovářství, sváření, dřevořezba, práce s ovčí vlnou a mnoho dalšího,“ nechal se slyšet generální ředitel Rec Group, zakladatel Kovozoo a primář její Porodnice Bronislav Janeček.

Dodal, že všechno vychází z toho základu, když lidské ruce umí něco vytvořit. A to s radostí a s úsměvem.

„Návštěvníci mohli před naší kovárnou vidět, že v ní pracují šikovné ruce kovářů, z nichž jedním je kupříkladu Petr Čech, mistr odborného výcviku na Střední odborné škole v Luhačovicích. Před kovárnou vystavoval v sobotu rozpracovanou plastiku šestimetrového pohádkového draka, který spatří světlo světa v polovině příštího roku,“ svěřila plán Petra Čecha Martina Juřenová.

Šampionem výstavy za Damašskou růži se v Modré na Dnu medu a medoviny stal král medovin Antonín Přílučík
Šampionem výstavy za Damašskou růži se stal král medovin Antonín Přílučík

Otevřená byla v průběhu osmi sobotních hodin celá expozice Kovozoo. „Železný zvěřinec, který čítá více než 400 kousků, pirátská loď Naděje, rozhledna maják Šrotík, vyhlídkové lávky, muzeum veteránů a kovářského řemesla, expozice R200, letoun L610, nespočet exponátů hasičské, zemědělské a průmyslové techniky a mnoho jiného,“ vypočítávala Martina Juřenová.

Kdo z dospělých i dětí měl odvahu, mohl si vyzkoušet i práci se svářečkou. Porodnice Kovozoo se stala kreativní dílnou pro návštěvníky a místem pro šanci absolvovat něco jako mini-rychlokurs sváření. Počítat ale museli s tím, že se třeba i trochu ušpiní.