Právě tam totiž mohli realizovat největší projekt za poslední tři roky, který si vyžádal náklady ve výši půl milionu korun,“ informovala o tom vedoucí zařízení Ludmila Jančaříková.

Od 1. ledna 2006 do 28. února 2008 se snaží zlepšit začlenění obyvatel domova do společnosti. Projekt za půl milionu korun, rozdělený do pěti etap, od 1. ledna 2006 do roku 2008 financovala z pětaosmdesáti procent Evropská unie. „Především jsme pro obyvatele domova připravili řadu rekreačních a rehabilitačních pobytů například v Jeseníkách či Krkonoších. Právě dnes někteří odjeli do Luhačovic,“ poznamenala v pondělí Jančaříková.

Dále v rámci realizace tohoto integračního programu pořídili ve staroměstském domově pomůcky pro artterapii, vybavení truhlářské dílny i keramickou pec. Za další peníze nakoupili pomůcky pro cvičení jemné a hrubé motoriky, pro pohybovou terapii a rozvoj smyslů pro zrakově postižené. Dotace pomáhaji ve Starém Městě platit také činnost dvou pracovníků pro zabezpečení volnočasových aktivit.

V sedmileté existenci staroměstského Domova pro osoby se zdravotním postižením tak pomohla Evropská unie zrealizovat už dva projekty. Prvním z nich bylo pořízení solárních panelů pro ohřev vody.

Dotace na současný projekt zprostředkoval zřizovatel staroměstského domova, kterým je Zlínský kraj. V programu Podpora sociální integrity ve Zlínském kraji se krajský úřad zaměřil na zařízení Sociálních služeb Uherské Hradiště. Na realizaci všech těchto projektů bylo potřeba celkem jedenáct a půl milionu korun, z nichž 10 milionů tvořily dotace.

„I v dalších sférách sociálních služeb se snažíme využívat dotací ze státních i evropských fondů,“ poznamenal mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas.