Problémy byly i se statikou objektu, což se podle Radima Piknera, starosty obce s přibližně sto třiceti obyvateli, projevilo v zimě roku 2006, kdy napadlo hodně sněhu. Tehdy se oprava ukázala jako akutní.

„Šlo o kompletní rekonstrukci, zůstaly pouze nosné konstrukce. Budova se zateplovala, budovalo se připojení na vytápění biomasou a instalovaly se solární kolektory, které ohřívají vodu. Došlo tak k určité ekologizaci,“ popsal změny Pikner.

Díky nim bude i provoz čtyřicet let starého kulturního domu levnější a obec ze svého rozpočtu ušetří až několik desítek tisíc korun ročně. V budově se dosud topilo elektřinou, v zimě se ji však nikdy nepodařilo dostatečně vytopit. To se teď změnilo. „Už od ledna máme v kulturním domě každou středu cvičení a v únoru byl karneval. To by dřív nebylo možné. I když jsme topili třeba týden před akcí, byla tam stále zima. Nebyly totiž udělané stropy a všechno teplo vyletělo ven,“ vysvětlila Pavla Doležalová ze Starých Hutí.

Na vytápění biomasou a solární kolektory je připojený i obecní úřad, který nedávno také rekonstruovali. „Technologická část je pro úřad i kulturní dům společná,“ doplnil Pikner. Opravy obou objektů byly realizovány v letech 2008 a 2009 a jejich slavnostní otevření se uskuteční ve středu 5. června odpoledne.
Celkové náklady na opravu kulturního domu přesáhly čtrnáct milionů korun. Nebýt dotací, opravy by nebyly možné. „Projekt byl totiž v hodnotě více než desetinásobku ročního rozpočtu naší obce,“ přiznal Pikner.

Na vytápění obecních budov biomasou přešli v minulosti také v Hostětíně. „Neměli jsme jinou možnost, u nás nebyl plyn a vytápěli jsme pomocí pevných paliv. Na centrální vytápění biomasou se napojila většina domů v obci, je to komfortnější a zbavili jsme se emisí,“ dodal starosta Hostětína Robert Janota.

Jitka Cilečková

Přečtěte si také:

názor Jitky Cilečkové Stop drkotání zubů