Pojmenován byl na počest významné skautské osobnosti a dlouholetého vedoucího uherskohradišťských Psohlavců Aloise Langera – Rikitana, který zemřel v roce 1990.

Ačkoliv od sobotních ranních hodin bylo značně větrné počasí doprovázené sněžením, počasí nakonec ukázalo příznivou tvář.

„Zimní závod se pak konal za příjemně mírného mrazu a stále se více rozjasňující oblohy. Drobná sněhová přeháňka na konci vyhlašování výsledků byla sladkou tečkou po krásném dni prožitém při závodě v nádherných Chřibech. Skauti z celého okresu Uherské Hradiště a z Pozlovic dali do závodu vše. Zvítězil každý, kdo dokázal překonat sám sebe,“ potvrdil Oldřich Vávra, předseda Okresní rady Junáka.

Podotkl, že závod byl skvěle připravený a ani počasí jej nakonec nezkazilo.

Závod dvoučlenných hlídek

„Otevřený skautský závod přilákal na start 69 dvoučlenných hlídek z Uherskohradišťska a ze střediska městyse Pozlovice v okrese Zlín, a to od nejmladších Vlčat a Světlušek až po téměř plnoleté Rovery a Rangers. Nad průběhem závodu a plněním jednotlivých disciplín bdělo na šedesát rozhodčích,“ sdělil Oldřich Vávra.

Vysoce ocenil práci a roli vedoucích družin a oddílů, kteří se skauty systematicky pracují po celý rok a přivedli soutěžní hlídky až na tradiční a oblíbený Rikitanův memoriál.

Chýše starých Slovanů provoněla už poosmnácté jídla skautských kuchtíků a kuchtiček.
Chýše starých Slovanů provoněla už poosmnácté jídla skautů a skautek

Prozradil, že na jednom z mála skautských závodů se dvoučlenným hlídkám měřil čas na trati, a to jako jedna z disciplín. Dvaatřicátý ročník Rikitanova memoriálu zahrnoval morseovku, orientaci v terénu podle buzoly, lanovou lávku, odhad vzdálenosti, uzlování, Kimovu hru, rozdělování ohně, zdravovědu, znalost přírody, dopravních značek a jejich významu, ale také hod na Balůa. Cílem bylo trefit tenisový míček ze vzdálenosti tří metrů do otvoru o velikosti čtverce 50 krát 50 cm.

Medaile pro nestora Psohlavců

Před vyhlašováním výsledků skautského závodu dostal od svých nástupců velkou pamětní medaili dlouholetý vůdce a organizátor závodů bratr Bufi - nestor střediska Psohlavci - Vítězslav Rosůlek. „Pamětní medailí za mnohaletou organizaci závodu jsem byl mile překvapen a moc mě potěšila,“ řekl s dojetím Vítězslav Rosůlek.

A kdo zvítězil v Rikitanově memoriálu? V šesti kategoriích zvítězili uherskohradišťští Psohlavci, ve dvou skauti ze střediska Modrá a v jedné skauti Jantar z Polešovic.

Pořadatelem Rikitanova memoriálu bylo skautské středisko Psohlavci Uherské Hradiště spolu s Lesy České republiky, Lesní správou Buchlovice a za podpory města Uherské Hradiště. Stavitelem 3,5 kilometrové bílé trati a 5,3 kilometrové červené trati byl Jiří Kamas – Šeďa. Ředitelem závodu byl Vít Rosůlek, bratr Čmelda.