Otevřené dveře hradišťské věznice na loňských slavnostech vína se staly opravdovým návštěvnickým magnetem. Toto místo bude zpřístupněno také letos…

Máte pravdu, návštěvnost bývalé hradišťské věznice byla vloni obrovská. Lidé se na toto nechvalně známé místo přicházeli podívat, byť měli možnost jen po dobu šesti hodin, naprosto nad naše očekávání. Tento zájem nás utvrdil v tom, že další úsilí o zpřístupnění věznice veřejnosti má smysl. Podařilo se v jednání s okresním soudem prolomit ledy a také letos bude lidem toto místo otevřeno a to na delší dobu. 

Tentokrát v sobotu od 13 do 17 hodin a v neděli 10 do 14 hodin budou mít možnost projít kaplí a několika celami, tzv. samotkami. Kromě toho vzniklá díky spolupráci se sdružením Memoria i nový obsah prohlídky: budou zde osobně přítomni pamětníci, informační panely a výstavy. Věříme, že tím veřejně upozorníme na problematiku bývalé věznice, že se nám lépe podaří prosadit zájem města na její rekonstrukci a že nám to pomůže přimět stát k jejímu důstojnému využití.

Návštěvníci si doslova zamilovali Putování za historií Uherského Hradiště. Mohou se letos těšit na nějaké nové turistické okruhy?

Letos bude pro prohlídky s odborným výkladem k dispozici více než 130 průvodců, výhradně z řad studentů uherskohradišťského gymnázia. Vychází se od budovy radnice v sobotu i neděli v 9, 10, 11, 14, 15, a v 16 hodin. Trasy povedou na již ustálená místa ve městě jako jezuitská kolej, kostel Sv. Alžběty, bývalý justiční palác, nebo právě do smutně proslulé bývalé věznice. Tam bude, mimochodem, využito nejvíce průvodců. Novinkou, ze které máme opravdu velkou radost, bude obnovený kostel Nanebevzetí panny Marie v Mařaticích. Je to památka ve vlastnictví města, kterou město zdárně opravilo a letos na slavnostech vína představuje v celé kráse svým občanům. O kráse kostela svědčí i to, že získal ocenění Památka roku, kterou vyhlásilo tento rok poprvé Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Kolik uherskohradišťských památek bude vlastně otevřeno? Budou mít některé svoji premiéru nebo se otevřou po delším době?

V sobotu 13. a v neděli 14. září bude na území Uherského Hradiště pro návštěvníky bezplatně zpřístupněno 24 památek a ve stejném termínu se přidá i památník Velké Moravy ve Starém Městě. Jak jsem jmenoval, nově budou mít možnost lidé navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie na Mařatickém hřbitově, jehož obnovu město dokončilo v závěru uplynulého roku. Tento kostel se navíc stal památkou roku Zlínského kraje v nové soutěži vyhlášené Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož je naše město dlouholetým a aktivním členem.

Za dvacet let se srdce Slovácka proměnilo k nepoznání a byla zrekonstruována řada památek. Jsou vůbec ještě takové, které na své znovu probuzení teprve čekají a město má v plánu jejich rekonstrukci?

Jedna z našich vizí je stále areál bývalé věznice. Tato nemovitost je ve správě státu a tak není jednoduché celou záležitost dořešit. Naše úsilí je zrekonstruovat a zachovat tu nejvíce autentickou část areálu jako muzeum paměti národa, nebo jinak nazváno – muzeum totalitních režimů. Myslím, že je naší povinností starat se o naši historickou paměť. Dalším našim perspektivním projektem na území města je jediná národní kulturní památka Výšina sv. Metoděje. Loni jsme učinili první krok k revitalizaci, lepší prezentaci a zpřístupnění tohoto místa, vybudovali přístupovou osvětlenou cestu a přivedli tam elektřinu. Rádi bychom toto památné území ještě dovybavili tak, aby důstojně reprezentovalo svůj význam a hlavně, aby tam lidé rádi chodili. K tomu ale musíme učinit ještě hodně práce. V nejbližší době to bude nový informační systém, lavičky a další mobiliář.

Během slavností vína zdejší památky skutečně ožijí. Které akce v dobových prostorách by si podle vás neměli návštěvníci nechat ujít? Jaký je váš soukromý tip?

Není snadné vybrat jen něco. Slavnosti vína mám, snad jako každý Hradišťák, rád se vším všudy co k nim patří. Sobota je už tradičně provázena folklórním veselím a neděle bývá klidnější a příhodnější pro procházky po místních památkách. Královské město Uherské Hradiště tvoří nádhernou historickou kulisu a dává celým slavnostem mimo jiné i duchovní rozměr. Ve vybraných památkách je tato sváteční atmosféra ještě podpořena hudebním programem. Snad mohu zdůraznit nově připravenou akci „Středověká škola Mementa Mori" ve Smetanových sadech. Malí i velcí zájemci budou mít příležitost vyzkoušet si kolik váží například drátěná košile, zastřílet s lukem, či se přiučit základům šermu. Nebo se pokochat středověkými kostýmy na dobové módní přehlídce. Myslím, že plánované dva dny mají co nabídnout každému. Já za sebe bych nechtěl zapomenout ani na dobrá vína, které k těmto slavnostem neodmyslitelně patří. Rád si připiji na zdraví našeho krásného města.

Na další otázky se můžete Stanislava Blahy zeptat sami v ON-LINE rozhovoru ZDE