Konečně nacházím, co jsem ve spletitých školních chodbách v předchozích okamžicích hledal. Bílé dveře opatřené cedulkou WC muži. Stisknu kliku a … nic. Asi zamčeno. „Musíte o jedny dál, tam kde je napsáno učebna," vysvětluje mně správce či snad vrátný, sedící u nedalekého stolku. Aha, to je teda pořádek. Tak tedy do učebny, kde se toalety nachází.

Předchozí dveře byly falešné. Celá tahle škola, Gymnázium Hradec, je vlastně falešná. Na první pohled mramorové schody jsou ve skutečnosti vyrobeny ze dřeva a hodně vržou. Nad vzdušným prostorem je ze stropu zavěšeno několik obrovských reflektorů. Jen staré šatní skříně vestavěné do stěny plní svůj účel do jedné z nich jsem uložil bundu a batoh. A v rohu chodby stojí na piedestalu busta Komenského, podobně jako na mé alma mater před ředitelnou.

Nyní však procházím několikaposchoďovou rozlehlou budovou v pražských Holešovicích, která slouží jako ateliér tvůrcům seriálu Gympl s (r)učením omezeným. Od konce října se tady točí druhá řada seriálu ze školního prostředí, jež poběží na stanici Nova. Diváci z Uherskohradišťska při té příležitosti na obrazovkách zahlédnou několik známých tváří. Do natáčení se totiž zapojila řada herců ze Slováckého divadla.

Kamerové zkoušky zvládl

„Do Prahy jezdím nepravidelně i vícekrát do týdne. Dnes je to únavné. Vstát v pět ráno, odjezd směr hlavní město, dvě hodiny točení, vrátit se a v sedm večer odehrát Kdyby tisíc klarinetů v divadle. Ale naše diváky můžu ujistit, že únavu na jevišti nedám znát," dušuje se herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

V seriálovém Gymplu hraje doktora Vaněčka, jehož dvě děti na škole studují. Další zápletku ale podle smlouvy prozradit nemůže. Josef Kubáník si již zahrál například v Ulici, Ordinaci v růžové zahradě či seriálech České televize, vždy se však jednalo o epizodní role. Nyní se jeho postava bude objevovat napříč celou sérií.

„Autorky Gymplu se na mě dvakrát přijely podívat do Hradiště na představení. Pak mi volala produkce, že by pro mě byla role. Jezdil jsem nejdřív na kamerové zkoušky, až po nich jsem se dozvěděl, že jsem uspěl. Moc si toho vážím. Pro nás herce, kteří působí daleko od Prahy, je to zkušenost ještě cennější v tom, že se před kameru moc často nedostaneme," oceňuje Josef Kubáník příležitost, kterou chopil za pačesy.

Kromě něj se v seriálu objeví i další herci ze Slováckého divadla David Vaculík v roli dalšího lékaře nebo Petr Čagánek jako policista. V televizi uvidíte i Pavla Hromádku, Terezu Novotnou či ředitele divadla Igora Stránského.

Kamera není šestnáctá řada

„Tak si ho nech na krku, Pepo," instruuje Kubáníka na placu režisér Libor Kodad, aby neodkládal fonendoskop. Poté s přítomným opravdovým lékařem řeší, zda jej umístit pod tonometr, či nikoliv. Protože se jedná o přístroj automatický, s nímž jde tlak změřit i bez poslechu, je odpověď záporná.

„Upozorňuji Pepu, že když cvaká kufrem, mělo by to být mimo text," ozývá se vzápětí z vysílačky.

Zkušenosti získané před kamerou jsou pro divadelního herce k nezaplacení. Je to docela jiný typ herectví. „Když hrajete divadlo, musíte myslet na to, že máte diváky nejen v první, ale i v šestnácté řadě. A ti chtějí také všechno vidět. Kdežto na kameru je potřeba hrát naprosto minimalisticky, ta všechno vidí, je od vás kousíček," srovnává Josef Kubáník.

Pauza mezi zkouškou a ostrou klapkou. V kulisách podkrovního bytu se na kanape řeší, proč prezidentskou volbu v Hradišti vyhrál Miloš Zeman. Kubáník domlouvá Ondřeji Brzobohatému, největší hvězdě seriálu, další lukrativní angažmá. Chce jej přivést do Hradiště jako hosta letního pořadu Letní jízda s cimbálovou muzikou Harafica a herci Slováckého divadla. Na povzbuzení mu přivezl láhev slivovice.

Prostor protíná silně žvýkající maskérka a až se herečka Kristýna Leichtová v kárované košili doprotahuje, může zaznít klapka.

„Nechci vás strašit, slečno Hájková, ale není na tom vůbec dobře. Dávejte pozor, aby se nenamáhala," seznamuje Kubáník Leichtovou se stavem Květy Fialové, kterou právě za dveřmi vyšetřil. Klapka 4516/1 poprvé, podruhé.

„Obraz je hotov, děkuji, přátelé," zní pokojem režisérův hlas a červené světlo zhasíná. Asi patnáct lidí vychází z bytu a míří do „školní jídelny" na oběd. Další střípek do seriálové mozaiky je na světě.