„Do Keltského telegrafu se letos zapojí asi sedmdesát míst po celém území České republiky, navíc se přihlašují ještě další. Loni se do akce zapojilo asi šest set lidí,“ upozornil koordinátor Keltského telegrafu Vlastimil Hela.

Zpráva by měla projít za dvě minuty

Právě ten odstartuje letošní ročník na Velké Javořině. „Podle našeho odhadu by zpráva měla projít územím České republiky maximálně za dvě minuty. Samozřejmě bude záležet na mnoha okolnostech, také na počasí a hodně i na schopnostech a zručnosti jednotlivých čertů,“ sdělil Hela.

Čerti byli ve starověku keltští správci pohřebišť a šamani, kteří měli na starosti právě signalizační ohně. O jejich současnou podobu se zmíněná akce pokouší.

„Keltové měli na svoji obranu před nájezdy nepřátel vytvořený signalizační systém, v němž využívali kopců a na nich umístěných ohňů pro přenos zpráv,“ připomněl koordinátor akce.

Pokračovat se bude v obci Náklo

Novodobí čerti se při Keltském telegrafu pokoušejí navázat na pradávnou techniku a propojit se navzájem ze svých stanovišť pomocí světelných signálů.

„Musí se domluvit s okolními čerty, koordinovat přípravu a vybrat vhodný prostředek pro světelnou signalizaci. Dosud se osvědčily různé typy světlic a ohňostrojů,“ přiblížil přípravy Hela.

Poté, co zbystří jeho signalizaci na Velké Javořině, zapálí své ohně lidé na Náklu u Ratíškovic. Tam se loni dokonce u této příležitosti sešly dvě stovky lidí.

Světlo půjde na západ i na sever

Postupně se pak budou přidávat další stanoviště směrem na západ a na sever. „Přenášíme signál z Velké Javořiny na Pálavu. Loni se dokonce přidali i zahrádkáři z Krumvíře. Ti byli na Karlínském kopci u Čejče,“ uvedl Jan Holeček, který bude organizovat zažehnutí ohně na Náklu.

Právě na nejvyšším vrcholu Dolnomoravského úvalu byla loni nejvyšší návštěvnost. „Je to asi jediné místo na trase Keltského telegrafu, které je pohodlně dostupné autem, na kole i pěšky. Je také vypozorované, že v období jarní rovnodennosti je nejpřijatelnější počasí,“ upozornil Holeček.

Loni tak na Náklu nechyběly světlice, menší ohňostroj, velký táborák a hudební doprovod. „Přijeli lidé s bubínky a činely. Další příchozí přinesou naklíčené zrní, aby přivítali jaro. Uklidní si tady mysl a zažijí pocit sounáležitosti,“ sdělil Holeček.

Po Náklu a Karlínském kopci půjdou signály hned v několika okruzích po celé České republice. Severní trasou bude světlo putovat přes Kralický Sněžník až ke Trutnovu. Západní trasa signálů se zastaví na Vladaři u Žlutic v Karlovarském kraji, na šumavské hoře Plechý a Hradišťském vrchu u Kaplice.

Večer na kopci je úžasný zážitek

„Za těch pár měsíců příprav se potvrdilo rčení, že cesta může být cíl. Viděl jsem toho hodně a přispěl maličkým dílkem do té velké skládačky. A jako bonus jsem získal ten úžasný zážitek být večer na kopci a sledovat, jak se pode mnou do noci rozsvěcí svět. A to za to stálo,“ uvedl svou loňskou zkušenost Petr Kubišta ze stanoviště Mitterwald v Brdech.