„V roce 2012 se rozhodlo, že ME 21 v ČR bude v ČR a po velkých diplomatických jednání se nám podařilo organizaci získat i do Uherského Hradiště," řekl majitel 1. FC Slovácko Zdeněk Zemek. Výdaje podle jeho slov dosáhly zhruba sta milionů korun. „Za to máme nový trávník, kamerový systém, zabezpečovací systém, sociální zařízení, přebudované sedačky, vybudované skyboxy a celou řadu dalších věcí," doplnil Zdeněk Zemek při slavnostní prohlídce stadionu, které se zúčastnil mimo jiné také šéf organizačního výboru šampionátu Petr Fousek. Slavnostní akt otevření stadionu však trval jen velmi krátce, neboť vzápětí následovala pyrotechnická prohlídka prostorů stadionu předtím, než na jeho pažit vběhla mužstva Anglie a Portugalska.

Pokusili se ukrást z fanzóny sud

Zábavu, koncerty i první fotbalové fandění má za sebou v rámci prvních hodin svého fungování fanouškovská zóna na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Ta zajišťuje doprovodný program při fotbalovém ME do 21 let. „Všechno bylo v klidu, jen v noci na středu se nám někdo pokusil ukrást sud s pivem, takže musela zakročit ochranka, od té doby jsme nezaznamenali žádné problémy s fotbalovými fanoušky ani dalšími návštěvníky fanzóny," uvedl v průběhu včerejšího dne hlavní organizátor doprovodného programu Antonín Mach. A klidný průběh začátku šampionátu v Uherském Hradišti potvrzují i tamní strážníci. „Sice jsme ve středu večer v centru města zaznamenali nějaká narušení veřejného pořádku, nicméně nejednalo se o nárůst oproti jiným běžným dnům a nedá se ani říci, že by to bylo zapříčiněno samotným šampionátem," informoval velitel městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík.

Organizátoři doprovodného programu zároveň vyjádřili spokojenost s dosavadní návštěvností fanouškovského sektoru, který nabízí mimo jiné i spoustu atrakcí. „Bohužel kvůli nepříznivým podmínkám na moři k nám prozatím nedorazila atrakce Snooker ball, jakmile se tak stane, ihned s ní fanzónu obohatíme," posteskl si Antonín Mach. Po středečním zahajovacím koncertu skupiny Queenie se desítky fanoušků soustředily především na zápas českého mančaftu. „Je to velká škoda, že náš tým nakonec ten zápas nezvládl, snad se ta forma v dalších utkáních zlepší," pokrčil rameny nad vystoupením českého týmu proti Dánsku Marek Kolář z Uherského Hradiště. Středa však byla pouze zahřívacím dnem. „Tou pravou zatěžkávací zkouškou bude ale až čtvrtek, kdy se město začne plnit fanoušky," vyjádřil se starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Čtvrtek se od samého rána nesl především ve znamení Kunovského léta, které se s fotbalovým šampionátem letos netradičně propojilo. „Taková spolupráce může samozřejmě dostat dětský folklor do povědomí daleko širší veřejnosti, v tomto případě třeba fotbalové," uvítal letošní netradiční podobu Kunovského léta jeho organizátor Libor Habarta. Folklorní program odstartoval ve fanouškovské zóně už dopoledne vystoupením bulharského souboru Plamacha. Odpoledne pak plochu náměstí oživil tradiční průvod všech dvaceti zúčastněných souborů v rámci Kunovského léta. To přilákalo do fanzóny i ty, kteří nejsou jinak pro fotbal příliš zapálení. „Fotbal nijak moc nesleduji, ale byli jsme právě s dětmi na procházce a zaujala nás vystoupení na pódiu, proto jsme se na ně přišli chvíli podívat," uvedla Mária Postřimovská během vystoupení malých folkloristů.

Nad městem létal policejní vrtulník

Den „D" ovšem do Hradiště přišel až ve včerejších večerních hodinách, kdy se na stadionu odehrál úvodní výkop prvního zápasu. Své síly mezi sebou poměřily týmy Anglie a Portugalska. „Víme, že bude vyprodaný stadion, ale informace o počtech zahraničních fanoušků nemáme. Taktéž jsme prozatím nedostali informace, že by měli na tento zápas přijet problémoví fanoušci," sdělila několik hodin před úvodním hvizdem mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová. Zároveň dodala, že na bezpečnostních opatřeních v Uherském Hradišti se podílí stovky policistů, a to jak z Uherského Hradiště, tak i ze Zlína či z Brna, v terénu bude pořádková, kriminální, dopravní a cizinecká služba, chybět nemá ani vrtulník nad městem či antikonfliktní tým.

Ilustrační foto. Euro U21 v Olomouci. Pouták