„V neděli 17. července krátce po deváté hodině večer ukončila poklidnou jízdu řidiči vozidla značky Renault Megane srna. Stalo se tak mezi obcemi Částkov a Prakšice. Poté z místa utekla. Škoda na vozidle je předběžně vyčíslena na třicet tisíc korun,“ popsala jeden z aktuálních případů mluvčí policistů v Uherském Hradišti Milena Šabatová.

O něco hůř z nehody vyvázl řidič Škody Octavie, který v pondělí nad ránem projížděl obcí Salaš. Na zvěř přebíhající silnici reagoval strhnutím volantu, aby nedošlo ke srážce. Jenže vyjel mimo vozovku a narazil do mostku odvodňovacího příkopu. V tomto případě se celková škoda vyšplhala na sedmdesát tisíc korun.

„Ještě večer se pak s daňkem střetl řidič vozidla Hyundai, a to mezi Nivnicí a Korytnou. Škoda je odhadnuta na čtyřicet tisíc korun. Při nehodách nebyl naštěstí nikdo zraněn. U řidičů byla provedena dechová zkouška, která vyšla negativní,“ poznamenala Milena Šabatová.

Výsledkem srážky čtyř aut u Popovic, jsou tři těžce zranění.
Výsledkem srážky čtyř aut u Popovic, jsou tři těžce zranění

Zvláště v období, kdy je kolem silnic vysoká tráva, ve které se zvířata schovají, hrozí nečekaný skok do jízdní dráhy. „Když už na silnici potkáte statného jelena, srnu, lišku, zajíce nebo třeba jen ježka, zachovejte chladnou hlavu a nekličkujte. Bržděním snížíte následky. Je lépe raději zvíře srazit, než se mu vyhýbat. Pak hrozí váš náraz do stromu, nebo protijedoucího auta,“ radí krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík. Podle něj pomáhá také troubení.

„V každém případě je lepší v takovém úseku zpomalit, jet opatrně a předvídat,“ upozornil.

Je třeba si uvědomit, že pro zvěř neplatí žádná nařízení či pravidla. „Řidičům tak nezbývá nic jiného, než aby byli obezřetní a plně se soustředili na řízení zejména poblíž lesů a polí.

Pokud dojde ke střetu, řidič je ze zákona povinen událost oznámit na policii,“ dodala Milena Šabatová.