Kompletní program předvánočních a vánočních akcí v Uherském Hradištia si můžete stáhnout ve formátu *.doc zde

Jeho dominantou je vánoční strom nesoucí jméno Štěpán Šiška, pod nímž, stejně jako stovky návštěvníků trhu procházím. Kolorit jarmarku dokreslují mezi kulisou radnice, chrámem sv. Františka Xaverského a hotelem Slunce prodejní stánky, nad hlavami návštěvníků se vznáší velkolepá výzdoba, která uchvátí zejména po setmění.

Trhovci z různých koutů Moravy nabízejí koupěchtivým lidem široké spektrum tradičních rukodělných výrobků a vánočně zaměřeného zboží. První vánoční jarmareční den nepodtrhuje zimní, ale spíše předjarní počasí. Mezi stánky s nejrůznějšími dobrotami se vznáší opar z horkého svařeného vína, chladnoucích punčů a čajů, ale také vůně slivovice, medoviny, masných výrobků a jiných dobrot, zrychlujících tep všem milovníkům dobrého jídla a pití.

Napilno má Libor Habarta z občanského sdružení Kunovjan s partou lidí, organizujících už poněkolikáté vpravdě velkolepý jarmark.

„Ten letos potrvá až do 23. prosince. Přihlášeno je na něj 152 prodejců převážně z Moravy. Ne všichni ale setrvají na jarmarku po celou jeho dobu,“ informuje Libor Habarta. Bez okolků utrousí, že je vždycky rád, když v průběhu trhu sněží jen sporadicky.

„Sníh lidé udupou a prostory mezi stánky se stávají kluzištěm. Není vůbec jednoduché sníh uklízet a zajistit v zimě bezpečnost návštěvníků trhu,“ zní vysvětlení ostříleného organizátora jarmarku.

Dává k dobru, že v průběhu patnáctidenního trhu bude posílena ochranka, která bude dohlížet na to, aby vandalové v nočních hodinách, zejména v pátek a v sobotu, nepoškozovali prodejní stánky.

Jarmark obohacuje lákavý kulturní program, který ladí trhovce i návštěvníky na předvánoční náladu.

O tu se mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou sobotní stará na pódiu se slámovým betlémem známý moravský muzikant a držitel dvou cen Anděl Tomáš Kočko se svým orchestrem.

Jarmark je prostě fenoménem a oživením centra města, které je hned o jeho prvním dnu plné lidí. Někteří z nich si dokonce vystojí na dárek pro své blízké nebo na občerstvení frontu.

„Vánoční jarmark, na nějž už několik let jezdím, má každým rokem něco nového. I když třeba nakoupím jen maličkosti, nenechám si v době návštěvy trhu ujít kulturní program,“ svěřil se Jan Provazník.

Jarmark zpestří brusleníNa nádvoří jezuitské koleje v Uherském Hradišti se bude od soboty 2. prosince bruslit. Vstupné na zbrusu nové umělé kluziště bude 20 korun. Pokladna bude v komunitní kavárně Café 21, kluziště bude otevřeno od pondělí do soboty v 9-18 hodin, v neděli v 9-16 hodin. Zavřeno bude pouze 24. 12., 25. 12. 2017 a 1. 1. 2018. (ms)