„Mladistvému je kladeno z vinu 16 skutků, kdy měl posprejovat, popřípadě napsat fixou, přes 40 nápisů, mimo jiné i na památkově chráněný objekt,“ uvedl soudce Vít Krchňáček, podle kterého se od jiných tento případ liší pouze rozsáhlejším dokazováním a větším množstvím poškozených.

Mladík, jehož totožnost musí vzhledem k jeho věku zůstat utajena, nadělal škody za 40 tisíc korun. Protože však soudce ještě nevyslechl všechny svědky, hlavní líčení odročil.

Vandal byl již dříve stíhaný za jiné věci, nebyl však odsouzen. V současné době je navíc stíhaný i za jinou trestnou činnost. Mimo jiné se podepsal značkou Sketa i na fasádu hradišťského kina Hvězda.

„Jeho podpisy jsme našli asi na sedmi místech budovy kina. Náročnost jejich odstranění je různá. Z mramoru to jde těžko, ale vůbec nejhůře se barva dostává s drsné fasády,“ poznamenal správce budov kina Petr Janda, který doplnil, že nové posprejované místa nachází prakticky po každém víkendu.

Jen za letošní rok policisté v hradišťském okrese zaregistrovali 55 případů sprejertsví, z nichž 56 procent úspěšně vyřešili. V poslední době těchto případů začalo mírně přibývat a nové nápisy se objevily například na hlucké tvrzi či železničních vagonech. „V absolutní většině se těchto skutků dopouštějí mladí lidé ve věku do dvaceti let,“ doplnila uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková, podle které je vyšetřování sprejerství náročné, a proto policisté žádají občany, aby pokud jsou svědky jejich páchání, to oznámili.

Sprejerům za trestný čin poškozování cizí věci hrozí až roční vězení.

Mladiství pachatelé od patnácti do osmnácti let, však mohou dostat maximálně poloviční trest nebo trest peněžitý.