„Očekával jsem lepší výsledek. Zlínský kraj mě nárůstem o 1,5 procenta oproti parlamentním volbám velmi potěšil. Je to důkaz, že to lze dělat dobře, že zemanovci mají dobré jméno a šlo by to i na republikové úrovni. Je otázka analýz, proč se to nepodařilo ve více krajích," řekl Mynář. Podle něj je jednou z možných příčin neúspěchu sestavování kandidátek.

Ve Zlínském kraji ji SPOZ otevřela i nestraníkům. Jeden z nich, historik a archeolog Luděk Galuška nakonec v zastupitelstvu usedne. „My jsme si nehráli na to, zda jsme straníci nebo nestraníci. Vsadili jsme na odborníky a lidi, kteří táhnou, jsou známými osobnostmi, neboť je za nimi kus poctivé práce. Musím si udělat hlubší analýzu, jestli ve všech krajích postupovali stejně," doplnil Mynář.

Zemanovci překročili pětiprocentní limit v krajských volbách jen ve Zlínském (7,2 procenta) a v Pardubickém kraji (5,3 procenta), přestože se do volební kampaně naplno zapojil i někdejší premiér a nynější čestný předseda strany Miloš Zeman. Podle Mynáře se SPOZ musí před nadcházející prezidentskou volbou z neúspěchu poučit. „Nemůžeme si dovolit žádnou chybu, která by způsobila, že se Miloš Zeman nestane prezidentem," do­dal.

Zemanovci při volbách na poslední chvíli vyškrtli ze sedmého místa kandidátky pro volby do zastupitelstva Plzeňského kraje Jiřinu Rippelovou, která v barvách SPOZ na Domažlicku a Klatovsku neúspěšně obhajovala i senátorský mandát. Šéfka krajské organizace Dita Portová řekla, že odvolání konzultovalo a schválilo vedení strany, konkrétní důvod neřekla. Mynář však dnes uvedl, že se o odvolání Rippelové dověděl z médií.

„Přehazujeme si to jako horký brambor. Byl jsem jeden z těch, kdo získával paní Rippelovou z ČSSD k nám, a byl jsem rád, že přešla. Bylo to pro mě překvapení. Krajské volby jsou ale na svrchovanosti krajů, bylo na nich, koho si dají na kandidátku. Budu se tedy ptát Dity Portové, proč k tomu došlo," uzavřel Mynář s tím, že bližší informace bude mít v pondělí.