Sportovního klání, jehož pořadatelem byly Sociální služby Uherské Hradiště spolu Domovem pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Vincentinum, se zúčastnilo 87 uživatelů sociálních služeb ze čtyř domovů pro hendikepované a další padesátka z 16 domovů je přišla povzbuzovat.

Sportovním areálem, na němž hendikepovaní soutěžili v bězích, hodu granátem nebo míčkem na dálku, skoku sounož z místa a v dalších disciplínách, se nesly povzbuzující výkřiky a nebylo snad jediného soutěžícího, který by chtěl boj o medaile vzdát bez boje.

„Těší mě, že nad sportovištěm zavlála i letos vlajka her, kterou jsme vytvořili před jejich prvním ročníkem. Když se někdejší ústav Vincentinum rozdělil do čtyř zařízení, dohodli jsme se, že v rámci soudržnosti vytvoříme pro hry sportovní vlajku," vysvětlila vedoucí velehradského Vincentina Milena Marečková, která stála u jejich kolébky.


Poznamenala, že na jedné straně vlajky má každý z bývalých ústavů svůj znak, na druhé straně je jeden společný v podobě lodi se čtyřmi postavičkami.

„Sportovní hry, které mají třináctiletou historii, splňují několik účelů. Jejich účastníci se mohou potkat, poměřit si síly v několika disciplínách, ale také si užít chvíle slávy a úspěchů," ocenila tradiční klání radní Zlínského kraje Taťána Valentová Nersesjan.

Souhlasně jí přikyvoval ředitel Sociálních služeb Bronislav Vajdík.

„V boji o medaile vládla ve sportovním areálu výborná atmosféra. Při hrách i mimo ně navázali uživatelé sociálních služeb ze všech našich zařízení nová přátelství a utužili ta dříve navázaná," neskrýval radost ředitel.

První tři soutěžící v každé disciplíně obdrželi velké medaile, diplomy a tašku plnou dárků, všem účastníkům se na krku houpala malá medaile a ani oni o dárek nepřišli. Hodinu před polednem přijeli všechny účastníky her osvěžit vodou velehradští hasiči. Ti uživatelé služeb, kteří nebyli ze sportování i horkého počasí unaveni, mohli odpoledne zamířit do biocentra Živá voda v Modré.