Uherské Hradiště Sportovci z uherskohradišťského Veslařského klubu Morávia včera odpoledne po několikadenní pauze znova vyjeli na vodu. Dusno v oddílu tím ale nekončí, trénink se konal v nevraživé atmosféře pod dohledem bezpečnostní agentury a celý spor rozetnou až soudy.

Několikaleté tahanice o posty ve vedení oddílu vyvrcholily v pátek, kdy skupina kolem Milana Šurého a Josefa Trubačíka začala na objektu „vesláku“ vyměňovat zámky. Akce skončila policejním zapečetěním budovy, které trvalo do úterního odpoledne. Hned včera ráno se kolotoč rozjel nanovo, zámky se tentokrát podařilo vyměnit. „Není jasné, kdo je oprávněn ke vstupu a manipulaci s objektem. Policisté proto nebudou ani jednu ze skupin násilím vytlačovat,“ konstatoval uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Dodal ale, že přítomní strážci zákona vše zadokumentovali. „Důsledky jednání, ke kterému zde od rána dochází, zatím nejsou jasné. Vše bude záležet na prověření situace,“ řekl přímo na dvoře veslařského klubu Aleš Mergental.

Odpoledne se uskutečnil i trénink závodníků VK Morávia, k mírovým jednáním mezi rozhádanými stranami ale nedošlo. „Pro nás to nejsou partneři, s násilníky nejednáme. Budeme kvůli této akci podávat trestní oznámení,“ prohlásil předseda VK Morávia Luděk Bureš.

Tedy předseda. Jeden ze dvou předsedů. Tím druhým je Karel Rydlo, kterého do funkce zvolila únorová valná hromada sestavená právě z lidí kolem Milana Šurého. „Večer zasedá výbor, chceme jednat i s Bureši. Určitě sem mohou nadále chodit, zatím jsou členy oddílu,“ podotkl Šurý.

Spor mezi rodinou Burešů a skupinou kolem Šurého se táhne od roku 2008. Šurý poukazuje na netransparentní chod klubu. „V roce 2009 mě jako člena výboru nepustili na valnou hromadu. Objekt tehdy střežila soukromá ochranka. Rok nato se už valná hromada konala zřejmě u Burešů v obýváku, nedostali jsme ani pozvánku,“ uvedl.

Letos v únoru proto svolal na základě pravomocného rozsudku jako člen výboru zroku 2008 s dalšími zakládajícími členy VK Morávia mimořádnou valnou hromadu, na které byl zvolen nový předseda klubu Karel Rydlo. „Soud na konci loňského roku uznal práva zakládajících členů účastnit se valných hromad klubu a prohlásil o sporné valné hromadě z roku 2008, že byla v rozporu se stanovami i zákonem,“ vysvětlil Šurý, proč jeho lidé obsadili areál veslařského klubu a přistoupili k výměně zámků.

Související Další konflikt veslařů. Policie objekt zapečetila