„Od května 2007 jsme obtěžováni kokrháním kohoutů, které na pozemku mé sousedky paní Miklasové začal chovat její přítel. Kohouti začínají kokrhat v časných ranních hodinách, někdy již po třetí hodině,“ píše mimo jiné nespokojený muž ve svém dopise adresovaném právnímu odboru hradišťské radnice.

Stěžovatelův soused Zbyněk Havlíček, jehož kohout se rovněž stal terčem kritiky, kroutí nad případem hlavou. „Kohouti ve vesnicích byli a budou, dost dobře nechápu, o co mu jde. Navíc situaci silně zkresluje. Do práce chodím na pět hodin a teprve tehdy se začínají kohouti ozývat. Paradoxem je, že pán, který si stěžuje, měl ještě minulý rok kohouta také,“ tvrdí Havlíček.

Kohoutí patálie zamotala hlavu i pracovníkům právního odboru metropole Slovácka. „Sady jsou sice městskou zónou, nicméně chov kohoutů, drůbeže a dalšího domácího zvířectva tam není zakázán. Chovatelé se tedy žádného přestupku či provinění nedopouštějí. Usmířit obě strany bude velmi složité,“ podotýká vedoucí právního oddělení městského úřadu Pavlína Pančochová.

Případ prošetřují i městští policisté.

„Oznámení jsme obdrželi a v místě provedeme šetření, která by měla situaci objasnit. Výsledek pak předáme právnímu odboru,“ poznamenal zástupce velitele Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

Podle strážníků podobné oznámení neobdrželi poprvé. „Stížnosti na rušení klidu jsou poměrně časté. Pamatuji si na případ, kdy si starší manželé v Uherském Hradišti stěžovali na hluk ze sousedního bytu. Když však jejich opakované výtky vycházely naprázdno, poukázali dokonce na bublání vody, které vycházelo z akvária u sousedů,“ zapátral v paměti Vlastimil Pauřík.

Obyvatele Sadů kohoutí spor rozdělil na dva tábory. Jeden se na problém dívá s nadhledem, druhý zase chápe obě zainteresované strany. „Kohoutí kokrhání prostě patří ke koloritu vesnice. Tento domácí pták má svou písničku zpívat ráno. Jsou ovšem i tací, kteří se projevují, kdy se jim zachce. Pak chápu, že jejich křik může někomu vadit. Myslím ale, že by se oba rozhádaní sousedé měli rozumně domluvit a spor vyřešit klidnou cestou,“ navrhuje Čestmír Bouda ze Sadů. Jak kohoutí „kauza“ skončí, budeme čtenáře informovat.