Bouřlivé jednání na Bali museli kvůli nadšení českých zástupců na chvíli přerušit

„Jednak jsme se chtěli vzájemně podělit o onu radost, ale také nás čeká do budoucna spousta práce, a tak jsme si o ní chtěli všichni společně popovídat,“ vysvětlila důvod setkání hostitelka, starostka Kunovic Ivana Majíčková.

Na setkání přišla i Vlasta Ondrušová, zástupkyně ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, která byla zápisu osobně přítomná. „Bylo to velmi bouřlivé jednání. Zástupci států, jejichž fenomény na seznam zapsány nebyly, vznášeli připomínky a snažili se dokazovat, že tam patří právě ten jejich zvyk. Díky těmto obstrukcích se vše velmi protahovalo, a tak projednávání jízdy králů přišlo na řadu později, než jsme původně mysleli. Ono kladívko, které nám přineslo úspěch, nakonec kleplo o stůl přesně ve dvanáct hodin místního času. Po tom obrovském napětí jsme začali spontánně jásat tak, že muselo být jednání na chvíli perušeno,“ popisovala své dojmy Ondrušová.

Při této příležitosti byl představen i první kunovský král, který už příští rok svůj úkol ponese pod hlavičkou UNESCO. „Rád hraju fotbal a chodím do folklorního kroužku. Na koni se začnu učit jezdit na jaře,“ uvedl král Jakub Machálek.

Petra Kučerová