Vaše skupina se jmenuje Morrigan, má to něco společného s keltskou bohyní s téměř totožným jménem?

Ano, jméno spolku Morrigan je od prvopočátku inspirováno keltskou trojbohyní Morgiana, Morrígan a tak dále.

Jste vedoucím Společnosti přátel historie, co je náplní spolku?

Vedoucím spolku jsem již přes deset let a náplň spolku je dána našimi stanovami. Rozvíjením dovedností členů spolku a usilování o jejich výkonnostní růst za účelem využití na kulturních akcích s historickými, zábavnými nebo výukovými tématy a ve vlastních vystoupeních. Práce s dětmi a mládeží, předávání získaných dovedností.

Kde vás mohou zájemci vidět?

V únoru příštího roku budeme podeváté pořádat zimní pochod v oděvech vyrobených dle dochovaných středověkých technik, tentokrát v Bílých Karpatech. Budeme pořádat jedenáctý ročník lukostřeleckého turnaje v původní lukostřelbě „Chřibský krkavec" v Koryčanech na Kroměřížsku, v rámci série turnajů „Moravská liga" a již počtvrté bychom chtěli pořádat ve Starém Městě tématicky zaměřené středověké odpoledne nazvané Procházka středověkem. Taky nás můžete vidět v Archeoskanzenu v Modré na historickém festivalu „Veligrad – boj o Hradiště".

Orientujete se především na raný středověk, proč jste zvolili toto období?

Na období raného středověku jsme se zaměřili po příchodu dvou nových členů, kteří přinesli nový pohled na dění do spolkové činnosti. Vývoj spolku byl dovršen ztvárňováním doby Slovanů, Vikingů a Varjagů.

Spolek funguje od roku 1996, tedy letos slavíte dvacet let, posunul se spolek za tu dobu někam? Co se změnilo?

Zpočátku jsme fungovali jako skupina historického šermu, kdy jsme se zúčastňovali rekonstrukcí historických bitev po celé České republice. V posledních letech se věnujeme historické lukostřelbě, včetně výroby replik válečných luků a ztvárňování oživené historie devátého až desátého století na různých historických festivalech.

Vznikli jste jako šermířský klub, umí všichni členové šermovat?

Všichni současní členové prošli výcvikem dobových šermířských technik, přesto jsme šerm omezili a zaměřili se více na lukostřelbu a na ztvárňování dobového života, odívání a řemesel.

Kde jste se učil šermovat vy?

Já jsem se naučil šermovat až se vznikem Morriganu, kdy jsme chodili poctivě trénovat každou neděli na plácek u řeky Moravy zvané Havaj. Druhým rokem fungování skupiny jsme předvedli několik vystoupení na hradě Sovinec a v dalším roce jsme po příchodu dalších členů nacvičovali větší šermířské vystoupení.

Pořádáte tzv. Moravskou ligu, o co v ní jde?

Je to série lukostřeleckých turnajů z replik luků. Oděv musí odpovídat historickému období. Celkový vítěz ze všech turnajů se vyhlašuje na posledním turnaji v roce a dostává jedinečnou vázu, která mu zůstává.

Kdy a kde jste se učil lukostřelbě?

K lukostřelbě jsem se dostal v průběhu aktivit spolku, zhruba před patnácti lety a přivedl nás k ní zejména Ivan Sajkala z Bruntálu, který pořádal tyto turnaje ještě před vznikem „Moravské ligy".

Co je na tom podle vás nejnáročnější? Musí mít člověk nějaké předpoklady?

Je důležité aby se pravidelně a aktivně zajímal o dění ve spolku a zúčastňoval se akcí, které členové spolku navštěvují. Všechno ostatní už přijde s postupným dovybavením věcí, které jsou povoleny na těchto akcích používat. Vždy platila zásada, jedna lněná košile a kalhoty, dřevěná nebo keramická miska a lžíce pro začátek. Zbytek věcí už je na novém členu, podle toho, které etnikum chce představovat.

Kde se u nás v regionu naučit lukostřelbě? Může se to člověk učit sám podle knížky či internetu nebo to skýtá nějaké nebezpečí?

Podle toho co vím, tak lukostřelecký klub je nejbližší v Olomouci i se střelnicí v hale. Jinak každý se může dočíst z internetu, co potřebuje. Jen si musí vybrat ty správné stránky a nevěřit všemu, co tam kdo napíše.

Vybavení si musí pořídit každý člen nebo je nějaké „klubové"? Co k němu patří?

Vybavení pro účast na skupinových akcích si musí každý pořídit sám. Jen v prvním roce zapůjčujeme vlastní vybavení novým členům. Spolek jako takový nemá žádný majetek, ani vybavení pro nové zájemce.

Vyrábí někdo ze skupiny nebo dokonce vy nějaké vybavení?

Ano. Dva členové spolku vyrábí luky, na šípy je nás víc. Co se týče oděvů, je to pro každého povinnost pořídit si látky a ušít základní oděv. Složitější doplňky, zbraně, stany a vybavení si většinou kupujeme. Novým zájemcům vždy rádi poradíme a pomůžeme.

Jak nákladný koníček to je?

Koníček to je nákladný, ale taky záleží na tom, jak složité a drahé vybavení si každý pořídí. V úplných počátcích jde spíše o stokoruny.

Co musí udělat člověk, který by k vám chtěl vstoupit? Musí splňovat i nějaká kritéria?

Většinou chceme, aby měl více než osmnáct let pro účast na větších akcích. Pokud je starší patnácti let, tak vyžadujeme souhlas rodičů na přihlášce do spolku. Na tréninky můžou přijít i mladší. Požadujeme však pravidelnost a ochotu. Jinak nemají tyto tréninky vůbec žádnou cenu. Kontakt najdou zájemci na našich webových stránkách www.morrigan.estranky.cz nebo na Facebooku Morrigan – komunita.

Vizitka Bohumila VišenkyRok narození: 1965
Spoluzakladatel spolku Morrigan v roce 1996, čili od svých 31 let se zabývá historickým šermem
Koníčky: členem Sokola od 8 let (předrevoluční ZRTV), sjezdové lyžování, volejbal, rocková muzika, sci-fi a fantasy filmy a knihy
Vyučen a zaměstnán v LETu Kunovice, od roku 1992 zaměstnán ve zlínské firmě Flowtech