Začali s jeho rekonstrukcí, ta ale podle kontrolní návštěvy pracovnic stavebního úřadu z letošního listopadu nesouhlasí se stavebním povolením vydaným v roce 2003, proto se úřad rozhodl stavbu pozastavit.

Na nesrovnalosti upozornil jejich soused Josef Fiala, kterému především vadí to, že mají okna směrem k obecní komunikaci a na hranici pozemku, což podle zákona být nesmí, a zároveň okna směřují do dvora matky Josefa Fialy.

Stavba je podle něj rovněž neúměrně vysoká a tím pádem stíní domu jeho matky.

„V původních plánech měla být stavba vysoká 5,2 metru, teď by to mělo být 9,7 metru, což jsou tři patra,“ tvrdí Josef Fiala.

Jednadvacetiletá Hradišťanka Tereza H. chtěla z Pákistánu propašovat devět kilogramů heroinu.
21letá Hradišťanka prý chtěla z Pákistánu propašovat devět kilogramů heroinu

S manželi Střítežskými sousedí přes vjezd. Situaci začal více řešit letos v říjnu, kdy kontaktoval i právníka, aby vše šlo oficiální cestou.

„S právníkem jsme se domluvili, že požádáme o odstranění stavby. Pokud dům zateplí, bude navíc výrazně zasahovat do obecního pozemku,“ nechal se slyšet soused, který dům využívá jako víkendovou chalupu.

Zastavení prací potvrdil i stavební úřad.

„Ano, v současné době řešíme nejasnosti s domem č. p. 13 v Maršově,“ sdělila referentka stavebního úřadu s tím, že více se k tomu vyjadřovat nemůže.

Celnice ve Strání. Ilustrační foto.
Celnice jsou téměř opuštěné. Nevyužívá je ani kraj, ani obce

Podle manželů Střítežských je ale vše trochu jinak.

Sousedské spory s Josefem Fialou se prý táhnou několik let.

Dvakrát u nich asistovala i policie, vždy na žádost manželů Střítežských.

Že stavba úplně nesouhlasí s plány z roku 2003 vědí, proto letos v červnu ještě před námitkami sousedů požádali o změnu stavby před jejím dokončením.

„Chtěli jsme se se sousedy domluvit, bohužel to nejde. Asi jsme udělali chybu, že jsme o změnu požádali až v červnu. Nevěděli jsme, že v mezidobí došlo ke změně zákonů, počítáme s pokutou,“ přiznali manželé.

Ta se podle zákona může vyšplhat až na dvě stě tisíc korun.

Původní venkovní areál koupaliště v Uherském Brodě pochází z roku 1934.
Kúpelky v Brodě zavřou. Nový areál vyroste u Delfína

Výtky Josefa Fialy však podle jejich zjištění nejsou na místě.

Z nových oken totiž na pozemek jeho matky příliš nevidí, rozhodně méně než okny stávajícími na budově staré přes sto let, a stínit domu nemohou, protože jsou od Fialů na východ.

Za pravdu jim dá podle jejich slov „studie zastínění“ dle ČSN 734301 „obytné budovy“ která bude ihned po písemném vypracování stavebnímu úřadu doložena.

Manželé Střítežští zastavili stavbu měsíc předtím, než stavební úřad oficiálně zasáhl.

V lednu 2018 předloží opravenou dokumentaci městu a budou respektovat jeho rozhodnutí.

„Připadá nám ale minimálně úsměvné, že si sousedé stěžují na černou stavbu či zastínění, když nám sami stíní stavbou, která není zanesena do katastru nemovitostí, a to od jihozápadu,“ dodali manželé Střítežští.

Sesuv půdy před padesáti lety smetl v Maršově třetinu domů. Snímky z dubna 1967.
Sesuv půdy před padesáti lety smetl v Maršově třetinu domů