Podle rozsudku dvaapadesátiletý muž připravil asi tři desítky lidí a firem o zhruba 27 milionů korun, za což má strávit osm let ve vězení. Muž je nyní ve výkonu trestu.

Cochlar namítal, že nebylo vyvráceno tvrzení, že věřitelé chtěli uzavřít smlouvy s fotbalovým klubem. „Podle senátu byly tyto námitky vyvráceny a dovolání odmítnuto. Senát se ztotožnil se závěry odvolacího soudu,“ poznamenal mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Krajský soud ve Zlíně Cochlara poslal předloni v prosinci na devět let do vězení. Vrchní soud loni v červnu trest po odvolání obžalovaného o rok snížil díky novele trestního zákoníku, jež za tento trestný čin ukládá pět až deset let místo dřívějších pěti až 12 let.

Kromě nepodmíněného trestu mu soudy na šest let zakázaly výkon funkce ve statutárních orgánech občanských sdružení, obchodních společností a družstev a uložily mu peněžitý trest 500.000 Kč. Cochlar páchal podvody v letech 2004 až 2008, o peníze připravil poškozené z celé ČR.

Obžalovaný si vysoké částky půjčoval opakovaně, přestože údajně věděl, že je nebude schopen vrátit. Vinu odmítl, když tvrdil, že si peníze půjčoval na zajištění chodu FK Kunovice s tím, že budou později klubem splaceny nebo započteny jako sponzorský dar. Poškození však popřeli, že by se Cochlar při půjčkách zmínil o tom, že peníze potřebuje na chod fotbalového klubu. Podle nich si půjčoval na osobní potřebu.

Krajský i vrchní soud Cochlarovi ukládaly souhrnný trest i za skutek, jenž spáchal jako člen vedení FK Kunovice. Cochlar v červnu 2006 převedl státní dotaci na stavbu sportovní haly v Kunovicích na účty privátních firem. Ministerstvu financí tak způsobil škodu téměř 15 milionů korun.

Krajský soud ve Zlíně nyní navíc projednává i další Cochlarovu kauzu. Muž podle obžaloby připravil jako zástupce oddílu stát na daních zhruba o 5,2 milionu korun. Další hlavní líčení ve věci se uskuteční v pondělí 20. června. Cochlarovi hrozí souhrnný trest až deset let při současném zrušení nyní pravomocného osmiletého trestu.

ČTK