Zatímco však do čela Uherského Hradiště nejspíš opět usedne Stanislav Blaha, ve městě Komenského se hledá náhrada za současného starostu Patrika Kunčara, který už před volbami avizoval, že se o nejvyšší post nebude znovu ucházet a v pondělí 8. října své neměnné stanovisko Deníku potvrdil.

„Mé slovo platí, a přestože si moc vážím preferenčních hlasů, které mě na kandidátce nakonec posunuly o něco výš, budu v dalším volebním období působit pouze jako řadový člen zastupitelstva, možná i jako člen rady města,“ sdělil Patrik Kunčar. Hlavním důvodem je podle jeho slov obava z nepopulární kumulace funkcí v případě, že by byl zvolen v druhém kole senátorem. „Nejspíš se nezmění můj názor ani v případě, že bych se v druhém kole do Senátu nedostal. Budu respektovat výsledek voleb a podpořím na post starosty kandidáta, který od obyvatel města dostal nejvíce hlasů,“ poznamenal Patrik Kunčar.

Tím je šéf Městské nemocnice s poliklinikou v Uherském Brodě Ferdinand Kubáník, jehož preferenční hlasy dostaly z druhého na první místo vítězné kandidátky KDU-ČSL. „Ačkoliv by se mi ze současného zaměstnání, kdy vedu městskou nemocnici, těžce odcházelo, musím přiznat, že je ve hře i varianta, že bych se starostou Uherského Brodu stal. O všem ale ještě jednáme a možností je hned několik,“ prozradil Ferdinand Kubáník.

Oba pak přiznávají, že současné složení vedení města v trojkoalici KDU-ČSL, ODS a Nezávsilých je nejpravděpodobnějším řešením povolební situace i tentokrát, ačkoliv chtějí jednat i ostatními stranami, které se do zastupitelstva dostaly.

K osvědčené spolupráci se kloní také vítězná ODS v Uherském Hradišti, která však kromě KRUHu a KDU-ČSL potřebuje k získání zastupitelské většiny ještě jeden politický subjekt. Tím s největší pravděpodobností nebudou Piráti, jejichž kandidát František Elfmark dříve s radnicí spolupracoval. „Včera jsme se sešli s ODS. Držíme se povolební strategie a naše stanovisko je pevné. Pokud bude pan Blaha nadále poslancem a zároveň bude chtít v Hradišti obsadit jakoukoli uvolněnou funkci, s naší podporou počítat nemůže,“ sdělilo vedení strany v pondělí na sociální síti.

Naráželo tím na fakt, že Stanislav Blaha je starostou Uherského Hradiště i poslancem Poslanecké sněmovny ČR. Svůj post ve vedení města navíc ve volbách z přehledem obhájil, přičemž se při kampani nijak netajil svými ambicemi opět stanout v čele Hradiště. „Na mojí kandidatuře na starostu se ani po výsledku voleb nic nemění. Vyjednávat jsme začali se všemi stranami kromě KSČM, nicméně k budoucímu složení koalice bych se v současnosti ještě nechtěl vyjadřovat,“ odmítl spekulovat o budoucích partnerech Stanislav Blaha.

Podpořit současnou trojkoalici ODS, KRUH a KDU-ČSL v Hradišti by tak mohli dva zastupitelé zvolení za Soukromníky, Svobodné a Nezávislé, Michal Dvouletý a Miroslav Valenta. „Už jsme se Stanislavem Blahou jednali a našim cílem je naplno se zapojit do rozvoje města. Pokud budeme i v příštích dnech osloveni, jsme připraveni jít do spolupráce, která bude Hradiště rozvíjet tím správným směrem,“ dodal lídr kandidátky Michal Dvouletý.