„Již dnes ušetříme díky solární energii několik desítek tisíc korun ročně. Připravovaný projekt počítá s napojením všech světel veřejného osvětlení v obci,“ vysvětlil své plány starosta Modré Miroslav Kovářík. Obec podle něj uspoří i v případě, že by stát přestal dotovat výkupní ceny solární energie.

Podle připravovaných plánů by měly solární články umístěné na budově obecního úřadu a bývalé školy vyrábět enregii pro světla a případně i pro vytápění obecních budov.

Přípravy na ekologickou novinku však nejsou nijak snadné. Vedle přizpůsobení se požadavkům pro získání potřebné dotace musí v Modré sledovat překotný technologický vývoj. Za důležité Kovářík považuje i zajištění špičkové firmy, která práci s nejmodernějšími technologiemi zvládá.

Plány radních na využití sluneční energie vnímají pozitivně také obyvatelé vesnice. „Je znát, že nové lampy dávají méně světla, než jsme zvyklí, ale vesnice tím jistě ušetří,“ poznamenal před časem obyvatel Modré Milan Hrabinec a zároveň také dodal, že je důležité, aby nové zařízení mělo dostatečnou životnost.
V malé obci na úpatí chřibských kopců mají s využitím sluneční energie zkušenosti již ze starších projektů. Solární panel totiž vyrábí čtyři roky elektřinu pro pětadvacet světelných bodů v místním archeoskanzenu. Použití tohoto zařízení, které je před zraky návštěvníků ukryto mezi věžemi, usnadnilo získávání dalších dotací.

Související článek:

Modrou osvětlí sluneční energie

Z Modré zmizí příští rok elektrické dráty