Potvrzuje to Vítězslav Jančík z hradišťské společnosti HiTechSolar, která v Ostrožské Lhotě provozuje největší sluneční elektrárnu v České republice.

„Opodstatnění alternativní zdroj energie určitě má. Nejde o vyhozené peníze. Dříve bylo v domě elektrické vytápění. Měli jsme osmdesátilitrový bojler, a když se člověk vysprchoval, druhý mohl jít do vany až za šest hodin. Teplá voda prostě nebyla. Dnes jí máme dostatek a v létě dokonce nadbytek. Vyhřáli bychom ještě dva bazény,“ zmínil před časem v tisku Zdeněk Havlíček ze Stupavy, který využívá šestice slunečních kolektorů už třetím rokem.

O koupi solárních panelů uvažují i Koželovi z Uherského Hradiště. Ty možnost využití sluneční energie zaujala před rokem na návštěvě u známých. „Myslím, že to bude dobrý krok. Můj kamarád si kolektory nemůže vynachválit. S manželkou ještě přemýšlíme, jestli černé tabule příliš nezasáhnou do vzhledu našeho domu, ale myslím, že se shodneme a zařízení pořídíme,“ prozradil své plány Antonín Kožela.

Rostoucí zájem o domácí „elektrárny“ potvrzuje i projektový manažer hradišťské společnosti HiTechSolar Vítězslav Jančík. „Zrovna jsem byl na střeše rodinného domu nedaleko Uherského Brodu, kde kolektory instalujeme. Před pár lety se solární panely v domácnostech objevovaly jen výjimečně. Jen počet našich zákazníků už jde v okrese do desítek,“ upřesnil Jančík.

Nákupem solárního zařízení do domácnosti podle něj nemůžou lidé prohloupit. Přestože se investice u běžného rodinného domu může pohybovat od tří set tisíc do milionu korun, jedná se prý o ideální investici.

„Pro mě je to takový penzijní fond, tedy rozumně zúročené peníze. Domácí elektrárna má životnost kolem třiceti let, ale investované finance se vám vrátí už za osm až deset roků. Pak už vám zařízení jen vydělává,“ tvrdí manažer.

Pro investici do solárních panelů se v minulých letech rozhodli také ve staroměstském ústavu sociální péče, nezdenickém domově důchodců nebo v základní a mateřské škole v Nedakonicích. „Kolektory máme na střeše už víc než tři roky. Využíváme je pro objekty školy i školky. Hlavní užitek ale mají ve vývařovně v mateřince,“ poznamenala ředitelka nedakonické základní školy Růžena Maňásková, která zatím podobné zařízení v jiné škole v okolí nezaregistrovala.

Drobní uživatelé ale nejsou jedinými, kteří se na Slovácku zasluhují o rozmach využívání alternativního zdroje energie. Velký podíl na tom má právě hradišťská společnost HiTechSolar, která loni zprovoznila v Ostrožské Lhotě největší sluneční elektrárnu v republice. Tuzemský primát si díky nedávnému spuštění druhého bloku zařízení zachovala i nadále.

„Začátkem roku spustili v Bušanovicích elektrárnu s výkonem 1,3 megawattu. Naše má ale momentálně na ploše čtyř a půl hektarů výkon 1,6 megawattu. Rozšiřovat ji do budoucna ale už nehodláme,“ netajil manažer Jančík.

Větších solárních elektráren se možná zanedlouho dočkají i v Uherském Brodě, Suché Lozi a Polešovicích. Ve všech třech obcích radní iniciativu soukromých firem vítají.

„Bude to především přínos pro obecní farnost, na jejímž pozemku zařízení vznikne. Potřebuje peníze na opravu kostela a tohle je ideální způsob. Takové využití pozemku je podle mého navíc daleko lepší, než kdyby tu měla vyrůst nějaká chemická výrobna, která by mohla ohrožovat životní prostředí nebo zdraví obyvatel,“ míní polešovický starosta Michal Zapletal.

Ten zároveň hodnotí solární elektrárnu jako nejšetrnější využití obnovitelných zdrojů energie. „Větrníky jsou hlučné a kvůli odpadajícímu ledu mohou být v zimě i nebezpečné. Zařízení na zpracovávání biomasy může zase provázet nepříjemný zápach,“ dodal Zapletal.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.

Již dříve uveřejněné texty s tématikou solární energie si můžete přečíst vpravo nahoře v oddíle Související články