„Nejsem zklamaná. Beru jako realitu, že si voliči vybrali jiné priority,“ komentovala fakt, že se lidovci nedostali do sněmovny. Zároveň poděkovala za podporu voličů, a také známých, kteří jí ještě v sobotu večer posílali sms či telefonovali. Zároveň popřála nové politické reprezentaci, aby byla rozumná a slušná.

Lidovci končí ve sněmovně. To je pro vás asi šok.

Museli jsme se připravit na obě varianty. V šoku z toho nejsem, ale je mi líto, že po dvaceti letech nebudou lidovci zastoupeni v poslanecké sněmovně. Ukáže se, zda jiné strany umějí nahradit náš program. Zda se projeví naše absence v parlamentu a dostaneme se do něj při příštích volbách. Nyní se připravíme na komunální a senátní volby. A musíme také provést analýzy a rozvahy, aby naše příští volební výsledky byly lepší.

V čem je podle vás pro Česko ztráta, že nebude mít KDU-ČSL žádné křeslo v parlamentu?

KDU-ČSL byla hrází proti určitým nebezpečným tendencím liberálů jako je eutanazie nebo rozpad tradiční rodiny. Byli těmi, kteří hájili rodinu, její ekonomické zajištění i společenskou prestiž rodin s dětmi. Nevím, zda a kdo tento prapor po nás zvedne. To ukáže čas. Na tento vývoj budeme reagovat – zvolíme strategii, jak dál pokračovat v politice.

Cyril Svoboda oznámil rezignaci na svůj post. Budete se snažit jej nahradit, nebo jako místopředsedkyně rezignujete také?

Jeho rezignaci chápu jako logické symbolické gesto. Je logické, že předseda vezme odpovědnost na sebe a že post zastane 1. místopředseda. Vyjádřil se však, že rezignuje ke dni sjezdu. Nyní dále stranu řídí. Sjezd strany by měl být 19. června, o jeho místě zatím není rozhodnuto.

Přijdete o poslanecký plat. Čím se teď budete živit? Vrátíte se do svého původního zaměstnání, tedy učitelky francouzštiny či zahradní architektky?

Své další působení teprve zvážím. Vím o určitých možnostech ve spojením se svými bývalými zaměstnáními, ale nechci předjímat. Věřím, že nebudu muset jít na úřad práce. Zatím zůstávám předsedkyní správní rady univerzity Tomáše Bati, což je čestná funkce. Tam nespojují tento mandát s funkcí poslankyně. Já to spojuji a za normálních okolností bych na tuto funkci okamžitě rezignovala. Není ale dobré přispívat k destabilizaci na univerzitě. Funkci složím novému rektorovi.

Poslankyní jste byla čtrnáct let. Co vám to dalo a vzalo?

Změnilo mi to život, bylo to jeho náplní. Nedělala jsem to kvůli sobě, ale vnímala jsem to jako službu. Měřím to podle toho, co to dalo lidem. Podpora v našem kraji byla vysoká takže si myslím, že to mělo význam. Vzalo mi to čtrnáct let času, které jsem nemohla věnovat původní profesi a rodině. Nelituji toho. Mělo to smysl pro lidi kolem a tedy i pro mě samotnou.