Města a obce na Uherskohradišťsku začala spolupracovat na novém projektu, vznikne i speciální webová stránka

Slovácká metropole a čtyřiadvacítka dalších měst a obcí, mezi které patří například Bílovice, Polešovice, Tupesy či Uherský Ostroh, chce zlepšit integraci znevýhodněných lidí do společnosti. Pozornost pracovních týmů se zaměří na čtyři cílové skupiny – na osoby se zdravotním postižením, seniory, děti, mládež a rodiny s dětmi a lidi ohrožené sociálním vyloučením.

„Smyslem projektu je především zapojení zadavatelů, poskytovatelů, uživatelů a veřejnosti do plánování sociálních a navazujících služeb a následné využití těchto poznatků při práci s lidmi v regionu,“ sdělil místostarosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha. Pracovní skupiny se podle jeho slov budou snažit vytipovat „bílá místa“ na mapě sociálních služeb na Uherskohradišťsku, které chtějí poté zkvalitnit.

Důležitá je i komunikace mezi těmi, kdo poskytují sociální služby, radnicí a lidmi. „Je nutné nabídku plánovat tak, aby odpovídala skutečným potřebám lidí, ale také finančním možnostem jednotlivých obcí a měst,“ uvedla vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví uherskohradišťské radnice Květoslava Zlatušková. Lidé se proto dočkají i webových stránek, které je budou informovat o jednotlivých organizacích či centrech, která danou službu poskytují.

Každá obec má v této oblasti jiné požadavky. V Březolupech měli problémy s nedostatkem míst pro děti v mateřské škole.

Proto navýšili kapacitu zařízení o jednu třídu. „Nabídka našich služeb pro seniory je, myslím si, dostatečná. Máme pro ně dva bytové domy a spolupracujeme s Charitou,“ pokračoval březolupský místostarosta Stanislav Hovorka. I podle slov jeho kolegy z Buchlovic Jiřího Černého jsou služby pro starší lidi v městysu dostatečné. „Máme největší domov pro seniory ve Zlínském kraji. Co se týče například lidí se zdravotním postižením, snažíme se budovat bezbariérové přístupy do budov i na komunikace,“ vyjmenoval starosta.

Lidé mají obvykle v regionu problémy s umístěním svých dětí do mateřských škol, senioři zase musejí dlouho čekat na místa v domovech. „Z vlastni rodiny vím, jak dlouho se čeká na penzion pro lidi důchodového věku. Bývá to až sedm let, ne-li více. Považuji to za celorepublikový problém,“ domnívá se Hradišťanka Monika Grebeňová.

Ve Starém Městě se zase budou snažit o zlepšení situace lidí bez domova z Azylového domu sv. Vincence či početné skupiny místních Romů. „Ty bychom rádi více začlenili do společnosti a umožnili jim lepší přístup ke vzdělávání. Po absolvování základní školy totiž neodcházejí do učení nebo na střední školy. Problémem je pro ně i bydlení,“ uzavřel starosta Starého Města Josef Bazala.

Projekt potrvá až do března roku 2012 a navazuje na čtyři roky starý plán města Uherské Hradiště.