„Jedná se o pět soch pocházejících z 18. století, znázorňující jezuitské svaté. Jejich stav rozhodně není uspokojivý. Jedna je v havarijním stavu, další nejsou tomuto stavu příliš vzdáleny. Základ děl tvoří kovová konstrukce, která je obložená štukem. Tento krycí materiál je ale velmi křehký, a proto bylo jen otázkou času, kdy povětrnostní vlivy a nepřízeň počasí vykonají dílo zkázy. Naposledy se dočkaly oprav v roku 1972,“ poznamenal brněnský restaurátor Martin Čihalík, který stav soch prověřil a bude se podílet i na jejich obnově.

Náklady na rekonstrukci zatím odborníci neznají. Cenu vyčíslí až po dokončení komplexního projektu, který se týká i dalších oprav fasády budovy. „Pokud farnost sežene prostředky, můžeme s opravami začít už v příštím roce. Opravy ale nebudou jednoduché. Musíme respektovat původní materiál i podobu děl, přičemž ale neexistují žádné záznamy, které by sochy detailně popisovaly. Práce potrvají zhruba půl roku až rok,“ odhadl Čihalík.

Investici uhradí majitel kostela, tedy hradišťský farní úřad, ale částečně i radnice. Představitelé fary chtějí požádat i o státní dotace. „Z tohoto důvodu jsme požádali i o vypracování projektu,“ podotkl administrátor Děkanského úřadu v Uherském Hradišti František Křivák.

Zástupci radnice míní, že oprava soch má velký význam. „Autora děl sice neznám, je ale jisté, že sochy mají značnou uměleckou a hlavně historickou hodnotu,“ vysvětlila pracovnice Odboru architektury Městského úřadu v Uherském Hradišti Radka Borunská.