Další oslovené městské úřady v regionu o tom ale zatím neuvažují. Raději šetří na provozních nákladech nebo zkracují finance jednotlivým odborům. Konkrétní dopady ekonomické krize a případné škrty se projeví ve schválených rozpočtech na rok 2010, které nyní úřady připravují.

Krajský úřad ve Zlíně bude muset podle statutárního náměstka Libora Lukáše šetřit na všem, tedy i na platech. „Mzdové náklady činí v krajském rozpočtu asi 170 milionů korun. Tvoří poměrně velkou, i když ne rozhodující část. Určitě uvažujeme o snížení netarifních částí mezd řádově v procentech,“ sdělil Lukáš.

O kolik konkrétně by se mohly odměny zaměstnanců krajského úřadu a politiků snížit, zatím nedokázal říci. „O těchto otázkách rozhodne zastupitelstvo v prosinci. Změna by se každopádně dotkla všech asi čtyř set padesáti zaměstnanců. Je kde šetřit,“ míní náměstek.

Dodal, že úspory kvůli ekonomické krizi a nižším daňovým příjmům se dotknou také jednotlivých obcí. Objem financí v Programu obnovy venkova, z něhož čerpají starostové dotace, bude nižší než v letošním a loňském roce. Méně peněz také kraj rozdělí mezi kulturní a sportovní spolky. Přehodnocovat bude úřad také investice. Všechny resorty kraje se potom budou muset spokojit se stejným rozpočtem jako letos, nebo sníženým.

Hradiště začne šetřit od října

Uherskohradišťským zaměstnancům města budou podle tajemníka Josefa Botka platy v následujícím roce stagnovat. „Začneme na nich šetřit od října, protože nebudeme obsazovat uvolněné tabulkové místo, a v tomto trendu hodláme pokračovat,“ sdělil stručně Botek.

V Otrokovicích mohou vedoucí jednotlivých odborů vyčerpat maximálně 80 procent loňského přídělu financí. „Tím dochází ke snížení nákladů na celkový provoz radnice. V rámci úsporných opatření byl dále k 1. říjnu snížen počet pracovních míst o čtyři. O snížení osobních příplatků nyní ale neuvažujeme,“ uvedla mluvčí města Lenka Krupková.

Poznamenala, že zákoník práce je umožňuje stanovit až do výše padesáti procent tarifu v platové třídě a otrokovická radnice má příplatky nastavené ve výši třiadvaceti procent.

Nižšího osobního ohodnocení a odměn se však už letos dočkali někteří úředníci kroměřížské radnice. Na jejich platy jde ročně z rozpočtu téměř 65 milionů. Dalších pět milionů rozděluje radnice mezi politiky a zhruba dva a půl milionu městským strážníkům.

Na penězích, které dostávají politici, však nyní radnice šetřit nehodlá. „Odměny volených činitelů jsou u stropu, který tabulky umožňují. V tuto chvíli nemám informace, že by plánovali jejich snížení. Je ale možné, že k tomu v kritické situaci přistoupí,“ podotkl mluvčí radnice Pavel Zrna.

Daňový propad v Kroměříži prozatím dosahuje jednadvacet milionů. „Sáhneme i po úsporných personálních opatřeních. Provádíme prověrku a snížíme počet zaměstnanců na nezbytné minimum. Zatím předpokládáme, že by se to mohlo týkat čtyř až sedmi pracovníků,“ doplnil Zrna.

Podobný audit plánuje také zlínská radnice, která už stejně jako kroměřížská prémie některým zaměstnancům pozastavila letos. „Počkáme si na výsledky analýzy. Je možné, že stávající řešení není konečné. V rámci krize by se mohlo v příštím roce dotknout snížení odměn všech zaměstnanců i politiků. To je ale také otázkou rozhodnutí rady a zastupitelstva,“ řekl náměstek primátorky Miroslav Hladík.

Město Vsetín si podle tajemníka Karla Měřínského nejdříve počká na rozhodnutí vlády o snížení platových tarifů. Ovšem ani potom není jisté, zda se na část mzdy pracovníků města sáhne. Obávat se zatím zřejmě nemusejí ani vsetínští zastupitelé.

„Naše prognózy zatím nenaznačují, že by mělo na vsetínské radnici dojít k výraznému poklesu příjmů. Přesto už nyní šetříme na provozních nákladech, tedy telefonních hovorech nebo jízdách služebními vozy. O snížení mezd ale zatím neuvažujeme. Nic nás k tomu nenutí,“ nechal se slyšet tajemník Měřínský.