„Neustále monitorujeme situaci na vodních tocích. Někde už jsme dokonce začali předpouštět přehrady, aby v nich bylo možné zachytit vodu z rychle tajícího sněhu. Zatím však nic nehrozí a jedná se jen o prevenci,“ uvedl vodohospodářský dispečer Povodí Moravy Tomáš Kříž.

Teď už jsou na území Zlínského kraje připraveny na příval vody z horských oblastí dvě nádrže – slušovická přehrada a karolinská nádrž. „V Luhačovicích a Bystřičce už jsme začali a chceme klesnout asi o metr,“ uvedl Kříž.

Podle hydrologa z Českého statistického úřadu Jana Daňhelky se povodní zatím není nutné obávat. „Napadlo sice nadprůměrné množství sněhu, ale tak kritické jako v roce 2006 to není. Aby došlo k velkým povodním, je nutné, aby se na horách rychle oteplilo a do toho začalo intenzivně pršet,“ přiblížil Daňhelka. Podotkl, že to však podle předpovědi v nejbližší době nehrozí.

To, že by se počasí mělo měnit pozvolna, potvrdila i meteoroložka Dagmar Honsová. „V nadcházejícím týdnu se sice budou denní teploty pohybovat kolem pěti stupňů, v noci však klesne rtuť teploměru k nule. Občas sice zaprší, ale jen v nížinách, ve vyšších polohách se bude jednat spíše o srážky sněhové.“
Pokud by přece jen povodně nastaly, neměly by mít podle odborníků takový rozsah jako ty z roku 2006. „V povodí řeky Bečvy se jednalo na mnoha místech o takzvanou desetiletou vodu, kolem Moravy dokonce o padesátiletou,“ poznamenal hydrolog Daňhelka.

Kraj má pro případ povodní zpracován povodňový plán. „V něm jsou uvedeny postupy, jak se zachovat,“ řekla za Zlínský kraj Helena Mráčková.