„Zaznamenali jsme výrazný nárůst nehod a dalších dopravních komplikací, o mimořádnou událost se ale nejednalo. Ještě horší situace panovala například před asi dvěma týdny, kdy musely být kvůli kalamitě na Slovensku uzavřeny pro nákladní vozidla hranice. Kamiony tehdy stály v Chřibech i Bílých Karpatech několik hodin," připomněl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Doprava se ve středu zablokovala hned na několika místech, mohly za to nepříznivé povětrnostní podmínky. „Kolem šesté hodiny ranní zafoukal některé úseky silný vítr sněhem. Zledovatělými závějemi se nedalo projet na silnici I/50 pod Buchlovem, ve staroměstské průmyslové zóně, mezi Kunovicemi a Hlukem i na křižovatkách u Boršic," vyjmenoval inkriminovaná místa šéf Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík.

Sněhovým jazykům dokonce u Vážan podlehlo i silničářské auto, jiné se zase pokazilo. I to o notnou chvíli zdrželo údržbu silnic v regionu.

Nárazy větru přebraly vládu nad dopravou před sedmou hodinou ranní. Nejdříve se za Starým Městem směrem na Huštěnovice opřel boční poryv do nákladního auta s vlekem. Řidič nad soupravou ztratil kontrolu a přívěs narazil mimo vozovku do sloupku a betonové vpusti. Jen nedlouho poté havaroval další kamion nad Zlechovem ve směru na Brno. Kvůli větru se přívěs zapříčil a silnice byla na desítky minut neprůjezdná.

Policisté museli kolem půl deváté na více jak hodinu uzavřít také frekventovaný úsek mezi Kunovicemi a Hlukem. „Jeden kamion nemohl vyjet kopec, druhé nákladní auto jej začalo předjíždět a vyjelo částečně mimo vozovku. I tady museli zasahovat silničáři, aby se provoz mohl obnovit," konstatoval policejní mluvčí Mergental.

Ještě předtím, než se to podařilo, stala se další nehoda u Ostrožské Nové Vsi. Dvaadvacetiletý mladík jel ve svém Audi z kopce tak rychle, že nezvládl vjezd do sněhového jazyku a auto se stalo neovladatelným. „Dostalo smyk, vjelo do příkopu, narazilo do břehu a otočilo se na střechu. Řidič ani jeho spolujezdkyně naštěstí neutrpěli žádné zranění, a to i díky tomu, že byli připoutáni bezpečnostními pásy," doplnil Aleš Mergental.

Neprůjezdná byla dopoledne také silnice mezi Hlukem a Vlčnovem. Podle policejních informací tam taktéž uvízl kamion.

Vyrazit do práce či za nákupy ranními autobusy, to v mnoha případech znamenalo minimálně několikaminutové zpoždění. Nejvíce se načekali cestující na lince mezi Břestkem a Buchlovicemi. Autobus tam zapadl na celé čtyři hodiny. Asi hodinové zpoždění měl spoj, který v Sušicích nemohl vyjet kopec a musel počkat na asistenci silničářů. „Zpožděno bylo velké množství linek," sdělili redakci dispečeři uherskohradiš­ťského ČSAD.

Čtvrteční teploty by se podle Meteopressu měly na Uherskohradišťsku pohybovat mezi nulou a sedmi stupni, ráno mohou klesnout na mínus jeden stupeň.

Povodí Moravy upouští nádrže, chce předejít povodním

Hrozba povodní na řece Moravě a jejích přítocích není podle vodohospodářů v těchto dnech aktuální. Mohou za to nízké teploty, které se pohybují spíše kolem nuly a pod ní.

„Z našeho pohledu není situace tak vážná, protože dochází k pomalému odtávání sněhu. Změnilo by se to, pokud by se oteplilo a do toho třeba začalo pršet," sdělila včera Slováckému deníku mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Kvůli novým přívalům sněhu však vodohospodáři již započali s preventivním upouštěním vybraných přehrad. I v případě rychlého tání jsou nyní nádrže v povodí řek Moravy a Dyje připraveny zachytit zvýšené průtoky. „U nádrží jsme mírně zvýšili odtoky, které ale nepřekračují neškodné hodnoty," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Případné povodňové ohrožení nejde předpovědět dlouho dopředu. Povodí má k dispozici prognózy vždy na následující tři dny. „Pokud nedojde k náhlému oteplení nebo výrazným dešťovým srážkám, neočekáváme povodňové situace s dosažením stupňů povodňové aktivity," dodal ředitel Světlík. Právě příští dny by ale měly oteplení na východní Moravu přinést.

Související Šéf silničářů: zásoby soli končí, zima nikoliv

Související, fotogalerie a videa Zpravodajství ze Zlínska, Vsetínska a Kroměřížska