Moderátoři Aleš Lehký a Iveta Kořínková mají lidový oděv půjčený od jednoho ze svých hostů, etnografky z Kunovic Romany Habartové. Ta, ještě než kamery začnou snímat obraz, upraví moderátorce hned několik krojových součástí, které měla televizní tvář oblečené špatně. „Jsou to detaily. Je potřeba mít správně upravené rukávce, mašle musí na fěrtůšku lícovat s jeho spodním okrajem, krajka lemující u krku límec má být zvednutá. Nemůžeme se ale divit tomu, že člověk z úplně jiného kraje takové podrobnosti neví. V takových případech ráda pomůžu,“ komentuje etnografka vzezření Kořínkové.


reportáž

V přímém přenosu pak seznamuje diváky z celé republiky o krojových specificích. „V televizi už jsem párkrát byla, přesto jsem vždycky nervózní. Nikdy nevíte, jaké všetečné otázky si na vás připraví,“ říká Habartová, které se podařilo zaspat. „V kroji jsem byla za čtyři a půl minuty,“ hlásí rekordní čas.

„Křoví“ v jednotlivých vstupech tvoří Cimbálová muzika Stanislava Gabriela a skupina vybraných tanečníků. Dojde na hlucké tance i verbuňk. „Naposledy jsme v televizi hráli na Silvestra,“ vzpomíná basista muziky Tomáš Gabriel.

Na natáčecí plac před vinným sklepem Synot přijíždí auto s logem mikroregionu Východní Slovácko a z něj vystupuje vlčnovský starosta Jan Pijáček. Televiznímu publiku dnes předvede sabráž, tedy otevření láhve šampaňského šavlí. „Naučil jsem se to na svatbě v Karlových Varech, když můj kamarád ženil syna. Je to milá příležitost, jak zpestřit večer.“

„Zatím se mi to vždycky povedlo. I se zavázanýma očima na jedné mezinárodní konferenci v Rothmayerově sále Pražského hradu,“ kasá se Pijáček.

Jenže trefit se sečnou zbraní na hrdlo láhve v přímém přenosu, to vyžaduje hodně pevné nervy. „Hoši, starosta bude sekat, tak ať to nemáte v cimbálu,“ pobízí asistent režiséra muzikanty, aby kvůli riskantnímu manévru poposunuli nástroj. Moderátorka Kořínková křečovitě drží láhev sektu a zavírá oči. Pijáčkův sek je však chirurgicky přesný. Za chvíli už se šumivý mok nalévá do připravených skleniček.

Tříhodinový televizní blok věnovaný upoutávce na víkendové Slavnosti vína pomalu končí. Zbývá ještě vyhodnotit dovednostní soutěž návštěvníků a rozdat davu dětí přichystané dárečky. „Tak. Zítra do Varů a potom volejbalové mistrovství a fotbalová Liga mistrů,“ plánuje si hlavní kameraman program příštích dnů.

Pozornost štábu se po skončení přenosu soustředí na stůl pokrytý zabijačkovými specialitami. Neodolá mu ani moderátor Aleš Lehký, po své krojované zkušenosti již oděn v civilní šat. „Už jsem před kamerami stál v ledačems. Ve vojenské i nádražácké uniformě nebo v převleku bači,“ vyjmenovává a tvrdí, že po dnešku si víkend strávený v kroji dokáže živě představit. „Navodí to atmosféru, člověk uslyší hudbu a chce se mu tančit. Cítíte se povzneseně, noblesně, svátečně. Líbí se mi to,“ svěřuje se Lehký a natahuje se pro kolečko klobásky. „Ty jo. Tohle je fakt dobrý.“ Novácká mise v Hradišti je u konce.