Smutek začal dnes a potrvá do pátku, kdy se uskuteční pohřeb exprezidenta Václava Havla. Kabinet Petra Nečase apeloval na kulturní pracovníky, aby zvážili, které akce by svým konáním mohly důstojný průběh státního smutku narušit.

O hudební doprovod při nakupování tak dnes a zítra přijdou návštěvníci hradišťského vánočního jarmarku. „Domluvili jsme se, že úplně zrušíme produkci na pódiu,“ potvrdil jednatel pořádajícího občanského sdružení Kunovjan Libor Habarta. Lidé se tedy na Masarykově náměstí nedočkají vánočního koledování s Rádiem Čas ani koncertu kyjovské cimbálové muziky Friška.

V den Havlova pohřbu změní svůj program i uherskohradišťské kino Hvězda. Původně se měly promítat filmy Alvin a Chipmunkové, Moneyball a Přizdis*áči. Místo toho uctí příznivci kinematografie památku exprezidenta od 16 hodin snímkem Občan Václav Havel jede na dovolenou, v 17.45 přijde na řadu Občan Havel a ve 20.15 uvede kino Odcházení. „Vstup na projekce je zdarma až do naplnění kapacity sálu. V atriu kina u metronomu času bude současně zřízeno pietní místo,“ informoval ředitel Městských kin Uherské Hradiště Josef Korvas.

Česká republika nemá žádný zvláštní zákon, který by upravoval, jak má den smutku či státní smutek vypadat. Výslovná definice státního smutku tak u nás neexistuje. „Úprava státního smutku je v našem právním řádu velmi lakonická, protože právo upravuje jenom to, co je nutné,“ vysvětlil ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd Jan Bárta.

A základem státního smutku jsou právě ty jevy, které legislativa neupravuje. Například to, že se občanská společnost chová odpovídajícím způsobem, rádia upravují svůj repertoár, v novinách se neobjevují kreslené vtipy. Nic takového se přitom v právních předpisech neobjevuje. „Považuje se to za samozřejmé,“ dodal Bárta.

O státním smutku se zmiňuje zákon o užívání státních symbolů, ve kterém je popsáno vyjádření smutku vlajkou a praporem. Loterijní zákon pak v tyto dny zakazuje provozovat některé druhy hazardu, například kursové sázky na sportovní výsledky nebo hraní v hernách a kasinech. Po hospodách a barech rozšířených výherních hracích automatů se ale zákaz netýká. „Naše společnost bude ve dnech státního smutku samozřejmě postupovat v souladu se zákonem. Pozastaví proto kursové sázky na sběrnách a provoz kasina. Ostatní druhy loterií a jiných podobných her zůstanou dle dikce zákona v provozu,“ potvrdila Magda Pekařová, mluvčí firmy Synot, jež se specializuje na loterie a hrací automaty.

Státní smutek česká vláda vyhlásila naposledy na 14. září 2001. Země tehdy vyjádřila solidaritu s lidmi postiženými teroristickými útoky na USA z 11. září.

Zákon o loteriích a jiných podobných hrách v den státního smutku zakazuje provozování sázkových her:
– při nichž je výhra podmíněna uhodnutím sportovních výsledků a výše výhry je závislá na poměru počtu výherců k celkové výší sázek
– provozovaných pomocí zvláštního druhu žetonů s kombinací patnácti čísel v číselné řadě od jedné do devadesáti
– při nichž je výhra podmíněna uhodnutím sportovních výsledků nebo jiných událostí veřejného zájmu a výše výhry je přímo úměrná výhernímu poměru, ve kterém byla sázka přijata a výši vsazené částky (kursové sázky)
– provozovaných ve zvláště k tomu určených hernách (kasinech), a to i za pomoci mechanických zařízení

Povoleny jsou výherní losy, tomboly, výherní hrací přístroje i loterie po telefonu.

Zdroj: Zákon č. 202/1990 Sb.