„Zrnka slunečnice jsou drobnější a seschlejší vlivem velkého sucha, výnos je proto letos váhově nižší,“ potvrdila Karla Malinová, ředitelka Okresní agrární komory Uherské Hradiště.

Na některých místech se navíc k suchu přidaly houbové nemoci a další rozmary přírody. „Slunečnici nám poškodily kroupy, takže ten výnos nebude takový, jak jsme předpokládali. Navíc zrnka jsou drobnější a lehčí,“ postěžoval si ředitel akciové společnosti Dolina Staré Město Josef Slezák.

Hlavním problémem ovšem zůstává výkupní cena slunečnicových semen. Ta je oproti loňsku nižší o desítky procent, mnohdy až téměř o polovinu. Potvrzuje to i ředitel akciové společnosti Zemaspol Uherský Brod Stanislav Jahoda.

„Výkupní podmínky jsou bídné, cena je nízká, pohybuje se do čtyř a půl tisíce korun za tunu, dřív jsme bývali zvyklí i na osm až deset tisíc,“ sdělil Jahoda. Pěstování slunečnice tak bylo pro zemědělce v tomto roce nevýnosné. „Letos budeme počítat velké ztráty. Zatím to máme uskladněné, za tyto ceny se to nehodí prodávat,“ dodal Jahoda.

Zemědělci tak začínají pochybovat, zda se jim někdy pěstování nevýhodné plodiny bude ještě vyplácet. „Výkupní ceny oproti loňsku jsou skoro poloviční, což je obrovský propad. Je otázka, zda se bude vůbec slunečnice pěstovat dál,“ nevidí budoucnost pěstování slunečnice růžově Slezák.

Petr Knepr