„Vznikne subjekt, který bude mít šanci se dále rozvíjet. Kdybychom existovali dále samostatně, pouze bychom přežívali,“ vysvětlil ředitel staroměstské školy a iniciátor slučování Bedřich Chromek.

Důvod, kvůli kterému se školy spojují, je více než zřejmý. Úbytek studentů. Ve srovnání s rokem 2006 je jich o třetinu méně. „Před pěti lety navštěvovalo obě školy po šesti stovkách žáků. Nyní je jich na jedné čtyři sta, na druhé o padesát více. Kdyby to tak pokračovalo dál, peníze za studenty by nám nestačily ani na topení,“ prohlásil Chromek.

Podle něj je škola o osmi stech žácích schopna daleko lépe rozvíjet jednotlivé studijní obory a držet se moderních trendů. S méně žáky by nebyli kantoři dobře placeni a nebyla by dodržena jejich aprobace. „V takových případech zjišťujete, že angličtinář má jen šestnáct hodin úvazku angličtiny a zbytek mu musíte vyplnit třeba občanskou výchovou,“ uvedl Chromek příklad z praxe.

Název Střední odborná škola a Gymnázium zůstane i po fúzi obou subjektů, včetně loga. A ambicí. Ty přišly s novým ředitelem na konci minulého školního roku. Už tehdy předestřel, že sloučení je nezbytnost, stejně jako specializované zaměření dvou gymnaziálních tříd. Tím jsou jazyky a sport.

„Gymnazisté budou moci studovat i třetí jazyk jako nepovinný předmět. Současným žákům devátých tříd nabízíme možnost zapsat se do přípravného jazykového kurzu, který jim usnadní přechod na střední školu. Už se hlásí první zájemci,“ pochvaluje si ředitel.

Alespoň polovina jedné gymnaziální třídy by pak měla mít rozšířenou výuku sportu. Vedení školy sází především na florbal. Pro kouzelníky s dírkovaným míčkem chystá založit oddíl, zaregistrovaný u České florbalové unie bude do konce května. Chce tak využít nedostatku florbalových týmů v regionu. „Od 18. do 20. května pořádáme víkendový kemp s českým mistrem Tatranem Střešovice. Jednáme o spolupráci také s dalším účastníkem extraligy, otrokovickými Panthers. Máme představu, že by jejich extraligoví hráči vedli tréninky našeho klubu,“ dodal ředitel Chromek.

Klesající počty žáků trápí všechny školy ve Zlínském kraji. Podle krajského radního pro školství Josefa Slováka na školách zřizovaných krajem ubylo jen v roce 2009 meziročně 255 studentů. „Proto jsme začali s řediteli škol jednat o nutné optimalizaci a v roce 2010 se potvrdila správnost tohoto rozhodnutí. U denního studia v krajských školách ubylo 941 žáků denního studia středních škol a tomu odpovídal pokles počtu tříd o 31. V aktuálním školním roce klesl počet žáků o dalších 420, čemuž odpovídá zrušení šestnácti tříd,“ doplnil Slovák.

Kraj také například až na jednu výjimku na celém svém území zrušil lycea, mezistupně mezi gymnázii a středními odbornými školami s maturitou. Koriguje tak přílišnou produkci absolventů se všeobecným vzděláním na straně jedné a nedostatek řemeslníků a specializovaných odborníků. Už nyní cíleně podporuje řemesla v odborném školství formou stipendií. Mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová tvrdí, že je postup kraje jednoznačně správný.

Michael Lapčík, Viktor Chrást