„Šustí patří mezi tradiční přírodní materiály, které mají velkou tradici. Kromě známých panenek se z něj dají vytvořit také podložky nebo košíčky na kraslice, které si zde dnes všichni návštěvníci mohou vyrobit a odnést domů. Připravujeme se tak už na Velikonoce,“ uvedla etnografka muzea Marta Kondrová.

Výrobu ozdob ze šustivého materiálu vyučovala Marie Bilíková z Babic.

„Vždycky mě bavily věci, které se vyráběly v ÚLUVu. Dřív jsem dělávala kraslice a moc ráda tkám, později jsem začala se šustím. Udělala jsem si kurzy, teď už jsem rok v důchodu, a tak se tím bavím a učím to mladší,“ říká jednašedesátiletá Marie Bilíková.

Nejraději dělá čertíky nebo panenky s kytičkou.

„Myslím si, že ta kytička totiž řekne mnoho. Zajímavé je, že šustí je v podstatě odpadový materiál. U nás v Babicích je sušička kukuřice, tam se to sváží z celého okolí, vždycky se domluvím s mistrem, že si přijdu na materiál,“ uvádí zajímavost o šustí Marie Bilíková.

„Pak se to vypere v pracím prášku, dá se to vymáchat jako prádlo, nechám to okapat, dám do sáčku. Šustí na panenky sířím, aby to bylo bílé a nechytalo plíseň. A pak už se tvoří,“ uzavírá s úsměvem Marie Bilíková. 

Autor: PETRA KUČEROVÁ