Na své poznávací cestě po Arménii přijali pozvání šéfredaktorky Irates Piruzy Meliksetyan a mohli si tak vzájemně srovnat, v jakých podmínkách obě tištěná periodika vznikají.

Před čtyřmi lety zveřejnily Irates rozhovor Pavla Bohuna s arménským malířem a historikem Ašotem Arakeljanem žijícím na Slovácku, s názvem Evropané, hrozí vám osud ztracené civilizace, jenž předtím vyšel ve Slováckém deníku.

Minulý pátek 27. září otiskly Irates článek, v němž se zabývají návštěvou novinářů z Uherského Hradiště v Arménii.

„Irates jsou zcela nezávislými novinami a vůči vládě zastávají kritické postoje,“ poznamenala Piruza Meliksetyan. Na vzniku jejího periodika se podílejí zhruba dvě desítky redaktorů pracujících na plný úvazek, včetně externích spolupracovníků.

„Žádné dotace od státu nedostáváme. Bez podpory sponzorů se ale neobejdeme,“ vysvětluje šéfredaktorka.

Závažná politická témata, komentáře, informace z kultury i sportovní analýzy si v tomto tištěném médiu, stejně jako ve Slováckém deníku, hledá především generace starších čtenářů, ti mladší si zprávy z Irates čtou na internetu.

Dokladem míry nezávislosti Irates je podle slov šéfredaktorky například i to, že se předseda vlády Arménie, několikrát vůči článkům v těchto novinách ohradil, protože mu nebyly vůbec příjemné.

Piruze Meliksetyan je 64 let a v žurnalistice se pohybuje téměř čtyři desetiletí. Od roku 2008 je šéfredaktorkou Irates, které v tom roce vznikly.

Je také jejich majitelkou. Irates vycházejí dvakrát týdně nákladem dvakrát 3500 kusů, a to v úterý o rozsahu 12 stran a v pátek, kdy mají stran 16.

Čtenáři za každé vydání zaplatí 100 dramů, což je v přepočtu zhruba pět korun a podle slov šéfredaktorky se jedná o jedny z nejlevnějších novin v Arménii.