Ochlazení totiž dovolilo výrobu umělého sněhu. Potvrdili to provozovatelé středisek, kteří netrpělivě čekají na vhodné povětrnostní podmínky.

„Máme zasněženo 80 procent sjezdovky Lopata, kde v úterý zahájíme zkušební provoz. Pořídili jsme umělé osvětlení, tak se u nás bude lyžovat i v noci,“ uvedl vlekař Milan Novák s tím, že nové sněžné dělo po dvě teplé zimy neměli příležitost na Mikulčině vrchu využít.

Provoz se rozjíždí i v Osvětimanech. „Na sjezdovce máme 50 až 100 centimetrů umělého sněhu. Vloni jsme dokončili druhý svah pro snowboardisty se třemi překážkami a také venkovní bufet,“ uvedla provozovatelka tamního areálu Kamila Mynářová s tím, že provoz zahájí také v těchto dnech.

V Břestku, kam míří především rodiny s dětmi, vloni dokončili šedesátimetrový dětský vlek. „Výroba umělého sněhu jede naplno, a tak zahájení provozu vidím na konec pracovního týdne,“ uvedl provozovatel Zdeněk Mendl.

Zatím se však lyžuje jen na Stupavě. Tam bývá také nejdelší sezona. V těchto dnech sjezdovku pokrývá 50 centimetrů umělého sněhu po celé třísetmetrové délce. „Vloni jsme dokončili klimatizovanou restauraci. Letos jsme přemístili dětské lano z hřebenu do dolní části svahu,“ uvedla majitelka areálu Bohdana Orlová.

Ve Strání zatím technické zařízení na výrobu umělého sněhu chybí. „Před rokem jsme pořídili stroj na úpravu svahu. Doufáme, že letos jej využijeme,“ poznamenal předseda lyžařského oddílu ve Strání Josef Janovský. Dokončený můstek pro snowboardisty, na němž by se mělo konat i několik závodů, nabízí lyžařský areál v Nezdenicích. Po dvě sezony se však oblíbená soutěž vinou počasí nekonala. „Máme technické problémy, a tak jsme ještě nezahájili výrobu umělého sněhu. Jestli se letos uskuteční snowboardový závod, záleží na tom, zda dokážeme vyrobit dostatek sněhu,“ uvedl Petr Švehlík, který se stará o údržbu snowboardové části areálu.

Podle předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu se však v nejbližší době jiného než umělého sněhu lyžaři nedočkají. Teplota se bude i přes den držet kolem nuly, ale sněžení, a to jen velmi slabého, se můžeme dočkat o víkendu. „Z předpovědi vyplývá, že přírodní sníh do konce týdne téměř žádný nenapadne,“ uvedl meteorolog z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Mojmír Martan.