Kolona pětadvaceti traktorů ze Zlínského kraje v doprovodu policejních vozidel přejíždí krátce po deváté hraniční řeku Moravu a směrem na Slovensko vytváří zhruba kilometr dlouhou šňůru o více než dvou stovkách kusů zemědělské techniky.
Přijeli zemědělci z Moravy, Slovenska i Maďarska
Sjíždějí se s kolegy z dalších okresů jižní Moravy, ze Slovenska a překvapivě i z Maďarska.
Stroje jsou vyzdobené transparenty: „Už toho máme dost! Neberte nám práci! Živíme tuto zemi. Chceme produkovat potraviny, ne papíry. V celé EU stejné podmínky. My už jsme zlevnili, teď vy! Jsme zemědělci, ne úředníci!“ a podobně.
Koordinátor protestní akce ve Zlínském kraji Martin Moulis očekává, že se vyřeší otázka ukrajinského zboží, které do naší země jde bezcelně jako například vejce, drůbeží maso a obilí.
„Končit by mělo na jiných trzích než na trhu EU. Ať ho Evropská Unie pomůže vyvézt do severní Afriky a ne ať končí ve skladech u nás a my pak nevíme, co s tím. Také očekáváme snížení byrokracie, různých omezení a předpisů i snížení dopadů Green Dealu na zemědělství. V pondělí je evropská rada ministrů zemědělství, tak ať to od nás vědí,“ řekl Martin Moulis Deníku v Holíči.
Papežštější než papež, plísní zemědělci vládu
U nastartovaných traktorů kousek od řeky Moravy postává také skupina zemědělců z Těmic, kteří mu dávají za pravdu. „U nás v republice jsme papežštější než papež, protože mnohá pěstitelská pravidla máme přísnější, než mají ostatní státy EU, a i to by se mělo změnit,“ řekli Aleš a Pavel z Těmic.
Vlastimil Lapčík ze společnosti Topagro Topolná, hospodařící na 1000 hektarech, sice nepočítá po čtvrteční akci s nějakým radikálním zvratem v tuzemském zemědělství, ale i tímto způsobem chce podpořit ministra zemědělství Výborného, který má na konci měsíce vyjednávat s vládou.
„V současné době je naším klíčovým požadavkem ukončit bezcelní dovoz ze zemí, které nevyrábějí tím samým způsobem jako my, tedy podle přísných pravidel EU,“ uvedl Vlastimil Lapčík.
Problémů zemědělců, na které protest poukazuje, je však celá řada. „Teď nám zvýšili daň z nemovitosti, kde na to vezmeme, to nikoho nezajímá,“ přidává se Milada Oklešťková ze společnosti AGRI Mistřice, hospodařící na 700 hektarech.
Akci zorganizovali Agrární komora České republiky, společně s organizacemi ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska.Zemědělci protestují proti Evropské komisi, která podle nich ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou. Požadují mimo jiné řešení situace na trhu Evropské unie, přenastavení spolupráce s Ukrajinou a snížení administrativní náročnosti.