Již v den jeho úmrtí zavlál smuteční prapor na budově uherskohradišťského Slováckého divadla. A to přímo na telefonický pokyn ředitele divadla Igora Stránského. „Před začátkem představení jsem také diváky informoval o této smutné události. Společně jsme drželi minutu ticha,“ popsal atmosféru nedělního večera Stránský. Ten v roce 2007 s hradišťským ansámblem nastudoval hru Vyrozumění, což znamenalo premiéru Havlova absurdního dramatu na prknech Slováckého divadla.

Na některých místech regionu vznikají pietní místa, jedno takové je i u morového sloupu na uherskohradišťském Mariánském náměstí. Kytici, na jejíž stuze je napsáno „Pane prezidente, děkujeme za svobodu“, tam včera odpoledne položili zástupci vedení města.

„Byl jste člověkem, kterého si vážil celý svět a pro naši zemi jste udělal tolik, že to nelze popsat žádnými slovy. Pro mne jste ale stále zůstal čestným a opravdovým nositelem prostých lidských hodnot, jako jsou čest, smysl pro spravedlnost, schopnost milovat a obdarovávat druhé,“ vyznal se v kondolenci na oficiálním webu města uherskohradišťský starosta Květoslav Tichavský. Mezi zapálenými svíčkami plápolala i ta s logem občanského sdružení Memoria, které je iniciativou za důstojné využití hradišťské věznice. „Letošní rok je v tomto ohledu smutný. Již dříve zemřel Martin Jirous, teď Václav Havel. Tedy lidé, kteří měli s vězněním z politických důvodů podstatnou životní zkušenost. Odchody takových osobností téma odporu proti násilí a nesvobodě zpřítomňují,“ prohlásil předseda hradišťského sdružení Memoria Petr Slinták.

Havlův morální, filozofický a politický odkaz uctili i na dalších místech Slovácka. Také ve Starém Městě už včera vyvěsili dvojici praporů státní a smuteční černý. V Ostrohu zase plánovali umístění kondolenčních listin v budově radnice. Bojkovjané zapalovali svíčky u Sochy Svobody stojící před tamní radnicí. „Na možnost uctění památky na tomto místě jsme obyvatele upozornili rozhlasem. Václav Havel se totiž 17. listopadu 2009 stal čestným občanem našeho města,“ připomněl zajímavý fakt starosta Bojkovic Petr Viceník.

Vláda České republiky včera odpoledne rozhodla o držení třídenního státního smutku. Ten bude platit od zítřka až do pátku. Instituce jej mají vyjádřit buď spuštěním státní vlajky na půl žerdi, nebo vyvěšením státního a černého praporu. Podle zákona musí v tyto dny zůstat zavřené všechny herny a kasina. Kabinet také apeloval na všechny organizátory kulturních a sportovních podniků, aby si ve dnech státního smutku rozmysleli jejich pořádání.

„Jsme připraveni přikročit i k úplnému zrušení kulturních akcí. Minimálně se před začátkem každé z nich uctí památka osobnosti Václava Havla,“ potvrdil ředitel uherskohradišťského Klubu kultury Antonín Mach.