„Firmy u nás hledají brigádníky na léto zřídka kdy, dá se říct, že téměř vůbec. Studenti se však chodí často na brigády ptát a my je musíme s nabídkou zklamat,“ poznamenal Miroslav Lukeš z Úřadu práce v Uherském Hradišti.

Úspěch prácechtiví mohou mít při kontaktování personálních agentur nebo při osobní obchůzce různých firem. Studenti nyní volí nový trend, kdy si odjíždějí vydělat peníze do ciziny. „Tady brigádu nemám šanci sehnat, už jsem to zkoušela. Kamarádka odjela do Anglie, protože se nedostala na vysokou školu. Na konci června pojedu na tři měsíce za ní. Domluvila mi tam práci, budu dělat servírku,“ prozradila Simona Kukučová, vysokoškolačka z Uherského Hradiště.

Studenti si zahraniční brigády pochvalují. Vydělají si tam mnohem víc peněz než v místě svého bydliště a ještě si zdokonalí znalost cizího jazyka. Některým se ale příliš od přátel a rodiny na dlouhou dobu odjet nechce, proto se rozmýšlejí. „Mám dvě možnosti. Buď půjdu k pokladně do supermarketu nebo můžu jet do Itálie na dva měsíce pracovat do baru na pláž. Vydělala bych si kolem dvaceti tisíc měsíčně. Na jednu stranu mě láká být takovou dobu u moře, ale zároveň se mi nechce od přítele,“ sdělila Lenka Kašpaříková z Uherského Brodu. Mnoho mladých lidí hledání brigády odkládá a potom už je jen málokde volné místo.

Dalším problémem je nový Zákoník práce, který omezil zaměstnávání nezletilých. Studenti, kteří ještě neměli osmnáct let, mohou pracovat pouze šest hodin denně. Taková práce se hledá obtížněji, protože ve většině firem potřebují posilu na delší dobu. Naděje však ještě zbývá. „Brigádníky přijímáme stále. K pokladně bereme jen starší osmnácti let, protože jsou v kontaktu s penězi. Avšak na doplňování zboží můžeme přijmout i studenty mladší a jejich pracovní doba šest hodin nepřekročí,“ vysvětlila Jana Fojtová, tisková mluvčí hradišťskéhoTesca.