V případě této obce na úpatí Chřibů s 830 obyvateli jde o celou jednu čtvrtinu lidí s volebním právem. Za takového rozložení sil je zřejmé, že se do jejich obecního zastupitelstva dostane jeden, maximálně dva lidé z každé kandidátky. „Je to opravdu úsměvné, co na to říct,“ kroutí nad neúměrným počtem kandidujících skupinek Pavel Urbánek, který v katastru obce provozuje rekreační zařízení.

Aby to v Osvětimanech po volbách fungovalo, to už bude záležet na vzájemné koaliční spolupráci mezi seskupeními. Současný starosta obce Josef Bartoněk (Nezávislí) hodnotí nastalou situaci diplomaticky: „Zájemců o místa zastupitelů je v naší obci více než dost. Rozhodující slovo ale budou mít, jako všude jinde, voliči.“

Zhruba pět kilometrů vzdálený sousední Hostějov, který je se 32 obyvateli nejmenší obcí Zlínského kraje, takové starosti jako Osvětimanští ani zdaleka nemá. Tamních 27 oprávněných voličů bude totiž letos vybírat do pětičlenného obecního zastupitelstva z jediné kandidátky. Tu tam sice postavila KDU-ČSL, ale na jejím seznamu je všech šest uchazečů o zastupitelské pozice bezpartijních a navíc pět z nich je z jedné rodiny.

Z prvního místa kandiduje současná starostka Hostějova 42letá Antonie Vaculíková, která obec úspěšně spravuje už tři volební období. Na místě druhém je její synovec, na třetím její švagrová, na pátém švagr starostky a šestou pozici obsadil starostčin manžel Jan. A aby toho nebylo málo, místopředsedou volební komise bude 18letý starostčin syn Filip, který je v obci nejmladším voličem. „Jdeme do toho tak, že se o naši dědinu prostě postaráme, vždycky se snažíme o to, aby fungovala stejně jako všechny ostatní,“ poznamenala starostka vesničky s půlmilionovým ročním rozpočtem a 94hektarovým katastrem, z něhož je 15 hektarů vinic.

Kandiduje folklorista, Hradišťan původem z Afriky i fotbalista

Jiří Eibensteiner

V týdnu studuje učitelství občanské výchovy a zeměpisu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, o víkendu se obleče do kroje a hraje s cimbálovými muzikami Hora a Kunovjan. A teď se objevil na šestnáctém místě kandidátky politického hnutí Zdravé Hradiště. Dvaadvacetiletý Jiří Eibensteiner vždycky dokázal najít několik věcí, které ho na Uherském Hradišti štvaly. Začal se proto aktivně zapojovat do diskuzí o veřejném dění. „Líbí se mi, jak tato zajímavá strana chce problémy města řešit. Myslím si, že má dobré nápady,“ uvedl Eibensteiner, který na housle hraje šestnáctým rokem. (lap)

A. Bernardo da Silva

Rodištěm Antonia Bernarda da Silvy je africká země Angola, ale polovinu svého života žije v ČR a považuje ji za svou druhou vlast. „V Angole mám příbuzné, zůstali tam kamarádi ze školy i přátelé. Samozřejmě že se mně po nich i po mé rodné zemi někdy zasteskne, ale svůj domov už mám teď tady, v Uherském Hradišti, kde žiju od roku 1993. Manželka je zdejší rodačka a máme spolu tři krásné děti,“ říká da Silva, absolvent střední zemědělské školy. Do komunálních voleb se rozhodl jít, protože ho vždycky zajímala politika a strana Věci veřejné nejlépe naplňuje jeho představy. Pokud uspěje, rád by se zapojil do propagace cestovního ruchu. (aku)

Pavel Němčický

Známý fotbalový matador Pavel Němčický je třetím v pořadí na kandidátce ODS v Kunovicích. Fotbaloví fanoušci ho znají jako kmenového hráče Slovácka, který klubu zachovával věrnost jak v dobách dobrých, tak i horších. V současnosti již vrcholový sport opustil a hraje za amatérský klub v Mutěnicích. Co jej přivedlo na kandidátní listinu v komunálních volbách? „V ODS jsem řadu let, ale byl jsem vždycky jen řadový člen. Až nyní, kdy jsem s vrcholovým fotbalem skončil, mám víc času, a tak jsem nabídku vstoupit do komunální politiky přijal. Dění v Kunovicích mě vždycky zajímalo. Vždyť jsem Kunovjan jak Brno,“ říká s nadsázkou Němčický. (aku)