Slovácko Poštovní pobočky zažívají bídná léta, jejich tržby prudce klesají. Snaha zabránit propadům dohnala vedení České pošty k radikálnímu řezu. Provoz až 2500 poboček ze současných 3200 chce převést na třetí strany. Jednat se má především o prodělečná pracoviště v menších obcích. Při jednání s obcemi ale pošta narazila, druhé straně se nelíbí nabízené podmínky. Dohodu odmítly například Bystřice pod Lopeníkem či Nezdenice. Lidé se ovšem obávat zrušení poboček nemusí, Česká pošta je podle zákona zavřít nesmí.

V Nezdenicích je domov pro seniory, kteří služeb pošty hojně využívají

„Byli jsme osloveni manažerkou České pošty, že se u nás jejich pobočka bude rušit a přecházet na Poštu Partner, což v podstatě znamená, že chtějí převést její provoz na třetí stranu. Bohužel nastíněné podmínky jsou pro nás nevýhodné. Místo obecním úřadem bychom se stali v podstatě pošťákem. Návrh jsme na zastupitelstvu jednoznačně odmítli," uvedla starostka Nezdenic Libuše Bídová.

V její obci je pošta jednou z nejoceňovanějších a nejvíce využívaných služeb. „Manažer České pošty, s nímž jsem jednala, třeba vůbec netušil, že pod Nezdenice spadají také Rudice. Navíc se zde nachází také domov pro seniory se 160 uživateli, kteří stále hojně využívají dopisování a jsou na jeho fungování částečně závislí. Na to mi bylo sděleno, že je to nezajímá, pobočka prý jednoduše nevydělává tolik, kolik by měla," pokrčila rameny Libuše Bídová.

Podle všeho ale všechny trumfy drží v rukou obce, Česká pošta totiž zrušit pobočky nemůže.

„Pokud se nedohodneme se svým potenciálním partnerem, obcí nebo soukromníkem, místní pobočku nezrušíme a nadále budeme zajišťovat poštovní služby tak, jak nám to ukládá zákon," potvrdil Slováckému deníku mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

V Bystři pod Lopeníkem pobočka pošty také zůstane

Ne každému by přitom zrušení pobočky v jeho obci vadilo. „Nijak by mi nechyběla. Pracuji v Uherském Brodě, a jezdím tedy autem přes Bánov, kde si všechno vyřizuji," poznamenal Stanislav Rypák z Bystřice pod Lopeníkem.

I tam byla jednání prozatím neúspěšná. „Měli jsme schůzku se zástupcem pošty a bylo nám sděleno, že hledají partnera. My jsme jim v tom nechali volné ruce. Přestože o udržení jejich služeb máme zájem, navrhovaný systém pro nás není nejšťastnější. Chtěli nám zaplatit část nákladů na zaměstnance, nicméně vše ostatní od prostorů po energie by hradila obec. S tím jsme nesouhlasili," odhalil detaily Martin Gavenda, starosta Bystřice pod Lopeníkem.

V Topolné našli řešení a partnerskou pobočkou pošty je COOP Jednota

Navrhované řešení počítá s využitím jedné z místností obecního úřadu pro poštu, kde daný zaměstnanec nahradí celou pobočku. Taková představa však má několik trhlin. Každého zaměstnance musí totiž zastupovat další pro případ nemoci. Najmout dva lidi je pro obec neprůchodné.

„Po propočtech bychom dopláceli sedmdesát procent všech provozních nákladů, přičemž ani slibovaný třicetiprocentní příspěvek by nebyl jistý. Ve smlouvě totiž Česká pošta uvádí, že může jednostranně měnit podmínky," vysvětlila Libuše Bídová.

O partnerství s Českou poštou jednaly například i potravinové řetězce, které mohou jednoduše nahradit zaměstnance na nemocenské. První obcí na Slovácku, kde již taková spolupráce funguje, je Topolná. Zde provozuje partnerskou pobočku COOP Jednota spotřební družstvo v Uherském Ostrohu. Ani tam ale současný systém nefunguje.

„Zatím se jedná o první vlaštovku, nicméně se pohybujeme v červených číslech. Těm bychom chtěli v dalších otevřených pobočkách předejít, takže ostatní jednání jsou z důvodu nevýhodných smluvních podmínek pozastavena," prozradil Ladislav Peprna, provozní ředitel Jednoty Uherský Ostroh.